Auto powypadkowe – do kasacji czy remontu?

Poniedziałek, 30 Listopad 2015
Gdynia

Wypadki do zmora polskich dróg. Powodowane często pod wpływem brawury kierowców, nieprzestrzegania przepisów lub złej infrastruktury technicznej jezdni. Niezależnie od przyczyny wypadku, należy zastanowić się, co zrobić ze zniszczonym autem – oddać do kasacji czy wyremontować.

Wszystko zależy od stopnia zniszczeń.

Jeśli zniszczeniu ulegną strategiczne układy auta, takie jak silnik czy układ napędowy czy hamulcowy, musimy pogodzić się z koniecznością oddania auta do kasacji. W takich przypadkach remont po prostu się nie opłaca. Możemy za to ubiegać się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, oczywiście jeśli to nie my byliśmy sprawcą wypadku. Rzeczoznawca oceni czy auto nadaje się do jazdy, czy też konieczne będzie uznanie szkody całkowitej – w sytuacji, gdy koszt naprawy przewyższyłby wartość pojazdu. Oczywiście w przypadku drobnych stłuczek związanych ze zbiciem reflektorów czy wgnieceniem karoserii, możemy z powodzeniem postarać się o części zamienne i wyremontować samochód. Mechanicy mogą pospawać elementy nadwozia i wykonać inne bardziej zaawansowane naprawy. Co jednak zrobić gdy szkody okażą się bardzo poważne?

Wypadek i co dalej?

Jeśli jednak staniemy przed koniecznością demontażu samochodu, pamiętajmy, że mamy kilka opcji. Możemy samodzielnie wystawić go na sprzedaż, na przykład na jednej z popularnych stron z aukcjami internetowymi. Pamiętajmy jednak, że sprzedaż auta powypadkowego nie przyniesie nam dużo zysku, a może być kłopotliwa. Wiąże się z koniecznością umawiania się z potencjalnymi kupcami, na co nie zawsze mamy czas. Zwróćmy również uwagę na to, że polskie prawo zabrania samodzielnego demontażu pojazdów, żeby sprzedać pojedyncze części (co byłoby bardziej opłacalne). Dostosowaliśmy się w tej kwestii do dyrektyw Unii Europejskiej, których głównym zadaniem jest ochrona środowiska. Polskie normy prawne dotyczące recyklingu pojazdów nakazują więc oddanie auta do odpowiedniej stacji demontażu, wyznaczonej przez władze województwa. Zapobiega to zanieczyszczeniu środowiska naturalnego przez części pozostawione przez właścicieli np. w lasach.

Stacja demontażu.

Warto skorzystać z usług profesjonalnej stacji demontażu, która w razie potrzeby przetransportuje niesprawny pojazd na miejsce własną lawetą. To bardzo ułatwia wszystkie formalności związane ze złomowaniem auta, zwłaszcza, że w przeważającej części przypadków powypadkowe samochody nie są w stanie samodzielnie dojechać na stację złomującą. Za demontaż otrzymamy maksymalnie kilkaset złotych, jednak jak podkreślaliśmy, sprzedaż auta powypadkowego wcale nie przyniesie nam większego zysku, a samodzielny demontaż jest w Polsce zakazany. „Dodatkowo pamiętajmy, że złomowanie samochodu wiąże się z wyrejestrowaniem go, co z kolei pozwala na zwrot nadpłaty ubezpieczenia OC. Czasami są to bardzo duże kwoty, co warto podkreślić. Zwróćmy uwagę na to, że za niewyrejestrowane auto nadal musimy opłacać składki, niezależnie od tego czy samochód jest sprawny czy uległ wypadkowi” (źródło:http://www.mamauto.pl/). Będzie to z pewnością dodatkowa motywacja do poddania auta kasacji.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020