Ćwicz z dzieckiem koncentrację

Wtorek, 4 Październik 2016
Wejherowo

Koncentracja to umiejętność, która znacznie ułatwia naukę w szkole. Dzięki niej uczeń przyswaja wiedzę szybciej oraz efektywniej. Dlatego dobrze zacząć ćwiczyć ją już z przedszkolakiem. Najbardziej naturalnym sposobem na jej treningi jest wspólna zabawa. Pamiętaj jednak, że dziecko nie potrafi skupiać się tak długo jak dorosły.

Wspólne czytanie

Czy wiesz, że słuchanie opowiadań lub tekstów czytanych przez rodzica poprawia koncentrację malucha? Podczas lektury staraj się zwracać uwagę na to czy przedszkolak jest skupiony na tekście. Warto także, aby po skończeniu rozdziału czy książeczki opiekun porozmawiał o jej treści z dzieckiem, tak aby wyrobić w nim nawyk słuchania ze zrozumieniem.

  • Rodzice muszą zdać sobie sprawę z tego, że koncentracja przedszkolaka to nie tylko siedzenie bez ruchu. To przede wszystkim umiejętność skupienia się na wykonywanej czynności, co jest dla malucha nie lada wyzwaniem. – wyjaśnia Joanna Kos, dyrektorka przedszkola Mapeciaki w WejherowieCzas, przez który małe dziecko powinno umieć się skoncentrować, to zaledwie od 3-5 minut. Dla ucznia jest to już kwadrans.

Układanie klocków

Większości dzieci nie trzeba zachęcać do zabawy klockami. To bardzo dobrze, ponieważ taka forma aktywności wpływa naprawdę korzystnie na rozwój przedszkolaka. Podczas tworzenia własnych konstrukcji maluch nie tylko trenuje cierpliwość i koncentrację, ale także ćwiczy sztukę planowania oraz małą motorykę. Korzystnie na rozwój cierpliwości u przedszkolaka wpływają także gry zręcznościowe, np. popularna Jenga.

Gry planszowe

Gry planszowe wyrabiają koncentrację przedszkolaka na wiele sposobów. Przede wszystkim maluch musi nauczyć się cierpliwie czekać na swoją kolej. Ponadto trenuje także umiejętność długofalowego planowania. Rodzice nie powinni zniechęcać się, gdy przedszkolak przy pierwszych rozgrywkach będzie się irytował tym, że ich przebieg nie odpowiada jego oczekiwaniom. Mimo to warto przeczekać humory malucha i doprowadzić partię do końca.

Komentarze
Reklama