Czym jest rumień zakaźny i jak go leczyć?

Środa, 20 Grudzień 2017
Powiat Wejherowski

Każdy, kto przebywa wśród innych osób, czy to w pracy, szkole czy przestrzeni publicznej, jest potencjalnie narażony na zarażenie się rumieniem zakaźnym. Jakie objawy towarzyszą tej chorobie i czy są powody do obaw?

Jak wygląda rumień zakaźny?

Rumień zakaźny jest specyficzny dla wieku dziecięcego i objawia się nagle występującą czerwoną drobną wysypką, doskonale widoczną gołym okiem na jasnej skórze – szczególnie na policzkach, ale również w okolicy rąk, nóg i tułowia. W związku z jej pojawieniem, dziecko ma uczucie swędzenia skóry. Choroba może potrwać przez około 10 dni. Zazwyczaj przebiega na tyle łagodnie, że nie ma potrzeby stosowania żadnych środków farmakologicznych. W pojedynczych przypadkach rumieniowi zakaźnemu może towarzyszyć gorączka, ale jest to rzadko pojawiający się objaw.

Jak odróżnić rumień zakaźny od rumienia nagłego?

Nieco inną od rumienia zakaźnego chorobą jest rumień nagły. Przebieg tego zakażenia jest nieco bardziej nasilony. U dziecka może pojawić się podwyższona temperatura i powiększone węzły chłonne. Utrzymującej się przez trzy dni gorączce towarzyszy niewielka wysypka na ciele. Rumień nagły to choroba dotykająca najczęściej dzieci do 3. roku życia, która – podobnie jak rumień zakaźny – przechodzi samoistnie.

Rumień zakaźny – kogo dotyka najczęściej?

Rumień zakaźny to choroba, która najczęściej dotyka dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Przyczyną dolegliwości jest parwowirus B19, który przenosi się na skórę drogą kropelkową. Dziecko może zakazić się rumieniem od innego dziecka, przebywając na przykład w żłobku, przedszkolu czy szkole. Rumień jest typową chorobą wieku dziecięcego i nie powinien budzić obaw. Trwa około dwóch tygodni. Pociecha, która raz przeszła tę dolegliwość, staje się na nią odporna i nie zachoruje ponownie. Rumień zakaźny, podobnie jak inne choroby wieku dziecięcego, przebiega znacznie łagodniej u maluchów niż u osób dorosłych.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć, wchodząc na stronę http://dolecz.pl/rumien-zakazny-niegrozny-niebezpieczny .

Rumień zakaźny u dorosłych. Czy może być niebezpieczny?

Ta choroba wirusowa zwykle jest niegroźna dla osób dorosłych i przebiega łagodnie, nie stwarzając konieczności leczenia farmakologicznego. Pewne niebezpieczeństwo choroba może wywołać w przypadku kobiet w ciąży, które obserwując u siebie typowe dla niego objawy, powinny zgłosić swoje obserwacje lekarzowi prowadzącemu.

Jeśli dręczy Cię rumień zakaźny lub inne problemy skórne - dolecz.pl może dostarczyć Ci cennych informacji dotyczących skutecznych sposobów ich leczenia.

Komentarze
Reklama