Dramatyczny maraton Marcina Chabowskiego na mistrzostwach Europy w Zurychu

Niedziela, 17 Sierpień 2014
Wejherowo

Polska reprezentacja w biegu maratońskim wystawiła w Zurychu bardzo silną ekipę, w której znaleźli się Henryk Szost, Yared Shegumo, Błażej Brzeziński oraz wejherowianin Marcin Chabowski.

Zawodnik z Wejherowa urwał się już na siódmym kilometrze i powoli zaczął oddalać się od maratońskiego peletonu. Upał i ciężka trasa nie przeszkadzała Chabowskiemu aby z kilometra po kilometrze zwiększać swoją przewagę nad przeciwnikami. Po 10 kilometrach miał siedem sekund przewagi, po 15 kilometrach pół minuty, a po 25 ponad minutę przewagi. Niestety na 30 kilometrze bardzo osłab i jego tempo spadło znacząco. Na 15 kilometrów przez metą z grupy goniącej Polaka oderwał się Włoch Daniele Meucci, który chciał dogonić Chabowskiego. Przewaga maratończyka pochodzącego z Wejherowa spadła do 40 sekund, co gorsza coraz częściej łapał się za prawy bok, czyli prawdopodobnie zaczęła łapać go kolka. Kryzys okazał się bardzo silmy gdyż przed 14 kilometrem wejherowianin wycofał się z maratonu.

Złoty medal zdobył włoski biegacz Daniele Meucci, Dumę polaków uratował Yared Shegumo, który ostatecznie zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal. Brązowy medal przypadł Rosjaninowi Aleksiejowi Reunkowi.