Erika Steinbach wyznała, że chętnie odwiedziła bym Rumię

Środa, 7 Kwiecień 2010

Jak podaje serwis Money.pl przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych wyznała, że chętnie odwiedziłaby pomorską Rumię, gdzie w 1943 roku urodziła się jako córka podoficera Luftwafe.

- Zamierzam kiedyś to uczynić. Ale dopóki nastroje u naszych sąsiadów są wzburzone, nie chciałam jeszcze dolewać oliwy do ognia - powiedziała Steinbach w rozmowie z poniedziałkową gazetą regionalną Maerkische Oderzeitung.

Steinbach jest córką podoficera Luftwaffe, który w czasie II wojny światowej służył na lotnisku w okupowanej przez Niemców Rumi. Na początku 1945 r. matką i siostra z 18-miesięczną wówczas Eriką Steinbach uciekły do Niemiec przed wkraczającą Armią Czerwoną. Od tego czasu Steinbach nigdy nie była w miejscu swego urodzenia i - jak mówi - nie ma stamtąd żadnych wspomnień.

W rozmowie z Maerkische Oderzeitung szefowa Związku Wypędzonych oceniła też, że następuje odprężenie w stosunkach Polaków i Niemców szczególnie na obszarach, które kiedyś były ojczyzną Niemców.

- Tam również bracia Kaczyńscy nigdy nie mieli większości. Pokazuje to, że nie da się tam podsycać obaw, wykorzystując temat wypędzeń, bo ludzie często utrzymują kontakt z niemieckimi wypędzonymi. Dlatego zawsze powtarzam: dzięki Bogu Warszawa to nie reszta Rzeczypospolitej Polskiej - powiedziała Steinbach.

 

źródło: money.pl

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020