Femtolasik - nowoczesna metoda do usuwania wad wzroku

Piątek, 27 Wrzesień 2019
Region

Metod usuwania wad wzroku jest wiele. Jedną z najnowocześniejszych metod jest tzw. femtolasik. Pierwszy raz została użyta przez czeskich lekarzy. Co warto wiedzieć o tej metodzie korekcji wad wzroku? Komu może ona pomóc w odzyskaniu prawidłowego widzenia? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury.

Femtolasik - co pozwala wyleczyć ta metoda?

Femtolasik jest metodą zalecaną przede wszystkim osobom cierpiącym na niedowidzenie czy też tym, którzy obawiają się bólu pooperacyjnego. Może być ona również przeprowadzona o osób posiadającym zbyt dużą średnicę źrenicy albo za cienką rogówkę - tacy pacjenci nie są kwalifikowani do leczenia za pomocą innych metod.

Taki zabieg umożliwia wyleczenie krótkowzroczności od -0.5 D do -13.0 D, nadwzroczności do +6.0 D oraz astygmatyzmu do 6.0 D. Poza tym, w przeciwieństwie do na przykład laserowej korekcji wzroku, jest niezawodny przy np. niejednorodności rogówki, nieregularnych astygmatyzmach czy aberracjach wyższych rzędów. Jego koszt jest zależny od wielu czynników i mieści się zazwyczaj w przedziale 3000 - 4000 złotych.

Na czym polega nowoczesność metody femtolasik?

Metoda femtolasik jest ulepszoną metodą lasik. W klasycznej metodzie stosowano mechaniczne narzędzie np. stalowe ostrze - w unowocześnionej wersji laser femtosekundowy. Laser ten zapobiega wrastaniu komórek nabłonka i odpowiednie przygotowanie do operacji, dzięki czemu jest ona niezwykle skuteczna.

Femtolasik należy do grupy metod głębokich, czyli tak zwanych lamellarnych. Jak wygląda zabieg? Na samym początku stwarzany jest za pomocą femtosekundowego lasera płatek o konkretnej grubości. Następnie laser excimerowy odsuwa płatek, dzięki czemu możliwy jest dostęp do dalszych warstw rogówki.

W tym obszarze jest przeprowadzane modelowane rogówki, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie wad wzroku. Odsłonięty płatek ma grubość zależną od wady. Oblicza się ją za pomocą komputera. Po zakończeniu modelowania płatek jest z powrotem przesuwany na swoje miejsce.

Podczas planowania operacji możliwe jest także określenie miejsca, w którym będzie leżeć zawias płatka. Sprawia to, iż jest to operacja bardzo efektywna.

Metoda femtolasik - zalety płynące z jej zastosowania

Przedstawiona w tym artykule metoda usuwania wad wzroku posiada wiele zalet. Jest ona znacznie mniej ryzykowna w porównaniu do pozostałych zabiegów, które mają na celu korektę wzroku.

Gwarantuje ona mniejszy dyskomfort w procesie rekonwalescencji po zabiegu, który może wystąpić w związku z cięciem tkanek i preparowaniem płatka. Poza tym pacjent nie cierpi na większe dolegliwości, a proces gojenia się rogówki przebiega znacznie szybciej.

Wzrok w oku, które było poddawane operowaniu, powraca najczęściej już po kilkunastu godzinach od przeprowadzenia zabiegu. Femtolasik gwarantuje szybki proces powrotu do zdrowia. Co więcej, pacjent nie musi być poddawany hospitalizacji po operacji. Metoda ta zapewnia sporą przewidywalność efektów leczenia. 

Więcej informacji znajdziesz na https://blikpol.pl/femtolasik

Komentarze
Reklama