Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020

Plaża Gdynia Śródmieście gościła Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Trzy dni zmagań w pełnym słońcu wyłoniły tegorocznych medalistów. Wśród pań na podium, w rywalizacji par jak i klasyfikacji uczelni, na najwyższym podium stanęły reprezentantki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu​. Z kolei w zawodach panów równych nie mieli sobie gracze Uniwersytetu Warszawskiego.

Za ozdobę turnieju pań należy uznać najważniejsze ze spotkań, a więc wielki finał. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała emocjonujące spotkanie, w którym Justyna Kozłowska i Weronika Antczak z UAM Poznań pokonały duet Uniwersytetu Łódzkiego Kinga Legieta/Patrycja Jundziłł 2:1 (23:21; 10:21; 15:11). W meczu o brąz Monika Gajtkowska i Gabriela Puławska z Politechniki Poznańskiej pokonały parę Patrycja Bubak/Karolina Kmita (Uniwersytet Śląski w Katowicach) 2:0 (21:13; 21:18).

W rywalizacji panów zarówno w finale jak i w meczu o brązowe medale wszystko rozstrzygnęło się w dwóch setach. W wielkim finale para Uniwersytetu Warszawskiego Michał Korycki/Adam Manios pokonała duet z Politechniki Poznańskiej Marek Subocz/Tymoteusz Juszczak 2:0(21:18; 21:17). Brąz trafił do Tobiasza Kaniewskiego i Macieja Włodarczyka z Politechniki Lubelskiej, którzy pokonali reprezentantów Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania - Damiana Marcjana i Aleksandra Poznańskiego 2:0 (21:10, 21:10).

W klasyfikacji generalnej pań najlepsza była Politechnika Poznańska. Była to jedyna uczelnia, która w finałowym turnieju miała trzy pary. Za jej plecami uplasowały się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wśród panów triumfował Uniwersytet Warszawski, drugie miejsce zajęła Politechnika Gdańska, a trzecie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

- Turniej zawsze odbywał się w czerwcu i wszyscy obawiali się o aurę, ale ta była niezwykle łaskawa dla organizatorów i uczestników. Trzy dni świeciło słońce - zauważa Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego, który kolejny raz organizował zawody. - Impreza w Gdyni ma już swoją wieloletnią tradycję i jest to moim zdaniem najlepsze miejsce w Polsce na rozgrywanie zawodów w siatkówce plażowej. Radość na twarzach zawodniczek i zawodników podczas tegorocznych AMP tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom wielkiego finału. Do zobaczenia miejmy nadzieje nad morzem w przyszłym roku - dodaje.

Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.