Finał Pomorskiego Koszykarskiego Orlika 2014 oraz Gdynia Streetball Challenge 2014

Poniedziałek, 9 Czerwiec 2014

Na sobotę i niedzielę 7-8 czerwca plac na Skwerze Kościuszki tuż przed Akwarium Gdyńskim przemieniło się w miasteczko koszykarskie, w którym rozgrywane są dwa turnieje: finał Pomorskiego Koszykarskiego Orlika 2014 dla Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów oraz Gdynia Streetball Challenge 2014!

Pierwszego dnia dwudniowej imprezy rozegrany został cały finał Pomorskiego Koszykarskiego Orlika. W walce o tytuł najlepszej drużyny w województwie walczyły po 23 drużyny w każdej kategorii. Wyłonieni w pierwszym etapie zwycięzcy walczyli na niespełna 30 boiskach typu Orlik na terenie Województwa Pomorskiego. Choć w finale zabrakło kilku drużyn, które nie mogły dojechać do Gdyni, to pierwsze miejsce walczyło niemal 300 zawodników i zawodniczek!

Rywalizacja objęta została patronatem honorowym przez Wojewodę Pomorskiego, Pan Ryszarda Stachurskiego, Prezydenta Miasta Gdyni, Pana Wojciecha Szczurka oraz Starostę Człuchowskiego, Pana Aleksandra Gappa.

Spośród wszystkich ekip walczących w kategorii Szkół Podstawowych najlepsi okazali się zawodnicy i zawodniczki zespołu Banany z Pelplina w składzie: Sara Bielińska, Dagmara Szachta, Szymon Krajewski, Tomasz Wierzba oraz Karol Nowaczyński. Drugie miejsce zajęła ekipa Basketball Team ze Starogardu Gdańskiego w składzie Klaudia Kapitkowska, Weronika Zaborowska, Igor Bunikowski, Filip Machola oraz Maciej Ślawicki, a tuż za nimi uplasował się zespół Gryf Kościerzyna.

W kategorii Gimnazjów pierwsze miejsce zajął zespół Chódy Team z Kolbud w składzie Oliwia Plener, Kinga Jaroszewska, Paweł Lazer, Maksymilian Pałkowski oraz Bartek Skonieczny. Drugie miejsce zajął LeFlop Team z Gdyni w składzie Emilia Richert, Natalia Wojciechowska, Maciej Lis, Jędrzej Pakólski oraz Piotr Stokłosiński , zaś trzecie Betoniarze również z Kolbud w składzie Oliwia Radoń, Kasia Tomaszewska, Mateusz Monikowski, Szymon Urbański oraz Piotr Wojtalewicz.
W drugim turnieju koszykówki ulicznej - Gdynia Streetball Challenge 2014, który jest 19. edycją największego na Pomorzu swoją rywalizację rozpoczęło 5 z 6 zaplanowanych kategorii U14 oraz OPEN kobiet, a także U13, U15 oraz U17 mężczyzn. Dwie z nich OPEN kobiet oraz U13 mężczyzn w dniu dzisiejszym zakończyło swoją rywalizację.
W rywalizacji pań pierwsze miejsce zajęła ekipa Abstynentki, która w finale pokonała Girls Coalition 11:10. Na trzecim miejscu podium stanął zespół FTT. Spośród najmłodszych uczestników, tj. kategorii U13 chłopców pierwsze miejsce zajęli Nazarki Gdynia, którzy w decydującym meczu pokonali Born to Rage 6:3. Trzecie miejsce zajął zespół Ogarniam Świstaki.

W sobotę organizatorzy dla uczestników przygotowali trzy konkursy: konkurs rzutów w parach, konkurs rzutów za trzy oraz konkurs rzutu przez całe boisko. Jutro mecze półfinałowe oraz o miejsca 1. oraz 3. zagrają zawodniczki U14 oraz zawodnicy U15 oraz U17. W niedzielę rozegrana zostanie także ciesząca się największą popularnością oraz dostarczająca najwięcej emocji kategoria OPEN mężczyzn.

Oprócz meczów, w drugiego dni turnieju przeprowadzone zostaną również konkursy wsadów, rzutów za trzy oraz ponownie rzutu z połowy boiska. Nagrodami we wszystkich konkursach są vouchery przygotowane przez partnerów turnieju.

Drugiego dnia turnieju swoją rywalizację kontynuowali uczestnicy turnieju koszykówki ulicznej Gdynia Streetball Challenge 2014.

Trzy z pięciu kategorii wiekowych, które swoje mecze grupowe rozegrali w sobotę, w dniu dzisiejszym kontynuowało walkę w półfinałach oraz meczach o 1. i 3. miejsce.
W rywalizacji pań w kategorii U14 pierwsze miejsce zajęła ekipa Noł Name, która w finale pokonała Smerfy 7:6. Na trzecim miejscu podium stanął zespół Paróweczki.
Spośród wszystkich zespołów U15 chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna Cztery Czwarte, która w decydującym meczu pokonała Lemur Gdynia 16:8. Trzecie miejsce zajął zespół Kobe Wan Kenobi.

Pierwsze miejsce w rywalizacji U17 panów zajęli Jędrula for the Win, którzy w finale pokonali Sępy 6:4. Trzecia lokata przypadła dla Lwów Gdańsk.