Gdynia w oku Peryskopu Zmian

Piątek, 12 Lipiec 2013
Gdynia

Gdynia InfoBox - Obserwatorium Zmian ma kolejną atrakcję. Z tarasu 22-metrowej wieży widokowej można już nie tylko podziwiać panoramę Gdyni, taką jaką jest dziś - zainstalowany tam Peryskop Zmian wzbogacony został o kolejną funkcję, teraz przenosi w przyszłość!
 
Peryskop Zmian to projekt zupełnie nowatorski. Nikomu, w Polsce na pewno, a  najprawdopodobniej także na świecie, nie udało się skonstruować  podobnego urządzenia.
 
A wygląda ono tak:
W obudowie odwzorowującej dokładnie peryskopy używane na okrętach podwodnych Marynarki Wojennej umieszczony jest komputer połączony z kamerą, która przekazuje do okularu urządzenia rzeczywisty obraz panoramy Gdyni widocznej z tarasu wieży InfoBoxu.
 
Na panoramie oznaczone są miejsca ważnych inwestycji, zarówno tych już zrealizowanych, jak i  dopiero planowanych. Kiedy nakieruje się celownik peryskopu na wybrany obiekt i wciśnie przycisk zoomu, można zobaczyć, jak wygląda on z bliska lub jak wyglądać będzie w przyszłości. Znajdzie się tam także krótki opis inwestycji.
 
To podstawowy tryb działania Peryskopu Zmian. Poza nim są jeszcze dwa dodatkowe. Pierwszy pozwala podziwiać panoramę także przy niesprzyjającej pogodzie. Wówczas zamiast obrazu z kamery obejrzeć można zdjęcie panoramiczne widoku z okien wieży, także korzystając z "zoomu inwestycyjnego". 
 
Kolejny tryb to znowu obraz z kamery pokazywany w czasie rzeczywistym, ale już bez oznaczeń miejsc inwestycji. W tym trybie zoom działa jak luneta - stojąc na wieży i patrząc przez okular peryskopu można zobaczyć, czy pod fontanną na skwerze Kościuszki nie siedzi przypadkiem sąsiadka, jakie statki czekają na wejście do portu gdyńskiego lub czy na tarasie Sea Towers mewy nie założyły gniazda.
 
To, co widzi osoba obsługująca peryskop w okularze, może obserwować większa grupa - obraz z  peryskopu widoczny jest także na zainstalowanym na tarasie wieży monitorze.
 
Urządzenie, choć jego konstrukcja jest bardzo skomplikowana, w obsłudze jest banalnie proste.
 
Peryskop Zmian działa na wieży InfoBoxu od kilku dni. Od samego początku cieszy się ogromnym powodzeniem.
 
Oprogramowanie do Peryskopu Zmian wykonała firma No Lebel z Krakowa, ta sama, która tworzy multimedia dla Muzeum II Wojny Światowej, natomiast obudowa to dzieło gdyńskiej Hydromegi.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020