Gustowny ganek odmieni wygląd Twojego domu

Czwartek, 3 Wrzesień 2015
Gdynia

Proste bryły domu nie są szczytem aranżacyjnych marzeń. Dlatego ganek to idealny sposób na "ożywienie" fasad każdego budynku. Niegdyś utożsamiany ze stylem polskich dworów, teraz stopniowo powraca do łask. Modnie urządzony stanowi nie tylko genialny sposób na ozdobę, ale też praktyczne i wygodne miejsce pełniące rolę tarasu lub przedsionka.

Czy pozwolenie jest potrzebne?

Decydując się na budowę zawsze myślimy w pierwszej kolejności o kwestiach formalnych. W przypadku ganków zmieniło się prawo i obecnie jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2 nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić prowadzenie robót budowlanych we właściwym dla miejsca zamieszkania Starostwie Powiatowym. Pamiętajmy, że ganek powinien być bezwzględnie zaprojektowany przez fachowca, który dobierze odpowiednie fundamentowanie, słupy, ściany boczne, strop i zadaszenie. Decydując się na budowę nie możemy zapomnieć też o niezbędnej termoizolacji i ochronie przed wilgocią. To bardzo ważne jeśli zależy nam na uniknięciu szkodliwego wpływu pary wodnej na strukturę budynku.

Dach – najważniejszy element ganku

Ganek to miejsce odizolowane od niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego najistotniejszym elementem w jego budowie jest dach. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie konstrukcji mocno spadzistej, która umożliwi swobodne spływanie wody. Nie zapomnijmy też o fartuchach z blachy i rynnach, które pozwolą na odpływ deszczówki. Do pokrycia konstrukcji możemy wykorzystać ten sam materiał, który znajduje się na dachu domu. Idealnym pomysłem na wykończenie jest też poliwęglan, który charakteryzuje się znaczną trwałością.

Solidny podest na wiele lat

Do wykonania trwałego podestu użyjmy betonu lub żelbetonu kładzionego na fundamenty. Idealnym materiałem na wykończenie podestu będzie ceramika lub naturalny kamień. Oba sposoby idealnie pasują do większości konstrukcji budynków. Warto pomyśleć też o ociepleniu podłogi. Taki zabieg pozwoli utrzymać komfortową temperaturę w chłodniejsze dni. Dzięki temu nasz ganek może przemienić się w miejsce do komfortowego wypoczynku w czasie zimniejszych miesięcy.

Co wybrać? Ganek odkryty czy zabudowany?

Budując ganek nie musimy decydować się na jego obudowanie. Na zachodzie bardzo modne są konstrukcje odkryte lub wykończone ażurowymi elementami. Niestety taki ganek spełni swoją funkcję jedynie w cieplejsze dni. Jeśli zależy nam na użytkowaniu przez cały rok warto wybrać ściany murowane, których grubość nie powinna być mniejsza, niż 15 cm. Całą powierzchnię należy też ocieplić. Innym sposobem wykończenia ścian jest drewno, ten uniwersalny materiał nigdy nie wychodzi z mody. Jest jednak bardzo kłopotliwy, bowiem wymaga szczególnej pielęgnacji i impregnacji. Bardzo nowoczesnym sposobem wykończenia ganku jest szkło. Odpowiednio dobrane gwarantuje komfort cieplny przez cały rok. (źródło: https://www.metal-gum.com/ )

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020