Idziemy z duchem czasu

Poniedziałek, 15 Luty 2010

Katarzyna Smentoch, nauczycielka informatyki oraz opiekun gazetki bolszewskiego gimnazjum przedstawia tą ciekawą inicjatywę w 10 rocznicę jej istnienia.

Gimnazjaliści tworzący PASTĘ to dobry materiał na rasowych dziennikarzy? Gimnazjaliści, którzy pracują w redakcji Pasty, na pewno mają okazję poznać tajniki zawodu dziennikarskiego. Czy będzie na nich materiał na rasowych dziennikarzy, trudno teraz to stwierdzić, bo za wcześnie. Praca w redakcji to nie tylko szukanie materiałów, nie tylko tworzenie tekstów do Pasty, to także bardzo ciekawe spotkania z dziennikarzami Telewizji Gdańsk (w ośrodku telewizyjnym!), udział w programach emitowanych w telewizji gdańskiej, toteż wywiady z ciekawymi ludźmi (Sławomir Siezieniewski, Bożena Olechnowicz, Rudi Szubert, Krzysztof Krawczyk, i wiele innych). Praca w waszej gimnazjalnej gazetce to dobra szkoła. Uczymy się oceniać i obserwować to, co się wokół nas dzieje, stajemy się bardziej ciekawi świata, odważni, ponadto uświadamiamy sobie, że nasza praca nie służy wyłącznie nam samym, jesteśmy po to, aby służyć innym, naszym czytelnikom.

Jakie tematy są poruszanie w Waszym Piśmie? Nasza gazetka to 20 stron formatu A4, a więc temat ów jest mnóstwo. Te, które cieszą się wśród czytelników największą popularnością, to: Z życia szkoły, Wywiady z ciekawymi ludźmi, Coś dla turysty i trampa, Co w sporcie piszczy, Judyta radzi, liczne konkursy z nagrodami i wiele innych. Staramy się o różnorodne tematy, aby każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Rosnąca liczba sprzedawanych gazetek to dowód, że nasze wybory tematów są słuszne.

Jak widzicie swoją przyszłość w erze Internetu? W redakcji pracuje spora grupa uczniów, która obserwuje i wyszukuje tematy do gazetki. Na brak tematów nie narzekamy, jest ich dużo. Często musimy wybierać i rezygnować z niektórych, bo nasza gazetka miałaby dużo więcej stron.

Czy papierowe wydanie będzie jeszcze dostępne? Prawdą jest, że Internet staje się tak powszechny, że wypiera tradycyjne metody kontaktu z literaturą i prasą. My jednak i idziemy z duchem czasu! Nasza „Pasta" nie tylko ukazuje się drukiem, zamieszczamy ją również w Internecie na stronie naszego gimnazjum (www.gimbol.wejher.pl). Poza tym, jesteśmy przekonani, że moda cały czas się zmienia. Za parę lat być może ludzie zechcą wrócić do tego, co tradycyjne, odrzucą Internet i zapragną czytać książki drukowane. Marzy nam się aby nasze pismo było publikowane profesjonalnie w drukarni.

Gazeta istnieje od 1999 roku. Czy absolwenci, którzy tworzyli gazetę kontynuują swoją dziennikarską przygodę? „Pasta" działa już bardzo długo. W tym roku mamy jubileusz. To już 10 lat i nadal cieszy się ogromną popularnością. Niestety, absolwenci, którzy opuścili mury naszego gimnazjum nie mogą dalej rozwijać swoich talentów dziennikarskich. Gdy nas odwiedzają, żałują, że w ich nowych szkołach nie ma gazetek lub są na bardzo niskim poziomie i tracą wszystkie umiejętności zdobyte po trzech latach redagowania „Pasty". Być może studia ukształtują ich pasje i wybory życiowe.

 

Tomasz Albecki

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020