Interaktywna edukacja
Pod okiem profesjonalnych animatorów uczniowie dwukrotnie (podczas tygodniowych warsztatów 21-25 lutego 2011r. i 21-25 marca 2011r) mieli okazję wziąć udział w ciekawych eksperymentach, mogli też przeprowadzać swoje własne doświadczenia.
W grupowych warsztatach prowadzonych przez firmę InterEdu wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści. Głównymi zagadnieniami w lutym były: „Działać czy przeciwdziałać. Siła i ruch\" i „Anatomia człowieka\", zaś w marcu „Kolorowa chemia, czyli podstawowe reakcje chemiczne\". „Temperatura, czyli jak zimny jest ciekły azot?\" „Elektryczność czy magnetyzm - oto jest pytanie!\"
Pokazy były nowatorskie i porywające, dostosowane do potrzeb uczestników. Spotkały się z żywym zainteresowaniem uczniów, pełni naukowych wrażeń zastanawiali się m.in. jaką „siłę\" ma ich głos, dlaczego Karolina nie przewodzi prądu czy Patrykowi tak bardzo naelektryzowały się włosy. A prowadzący starali się udzielać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Przypomnijmy, że w ramach interaktywnej edukacji nauczyciele w Gniewinie wykorzystują na zajęciach tablice interaktywne. Wyposażono w nie kilka pracowni przedmiotowych. Zdaniem prowadzących, edukacja interaktywna sprawdza się doskonale. Jest to nowa płaszczyzna porozumienia pomiędzy nauczycielem - mentorem a uczniem. Młodzi ludzie wychowani w duchu nowoczesności akceptują wszelkie jej przejawy. To sposób uczenia się, który zwiększa zaangażowanie i aktywność ucznia oraz daje mu możliwość wyboru własnych dróg poznania i rozwoju. Angażuje wszystkie zmysły i emocje ucznia a uczenie upodabnia się do procesu badawczego, w konsekwencji znacznie poprawia się jego skuteczność oraz zwiększa się poziom motywacji i satysfakcji uczniów.
Ogromne zainteresowanie, wręcz zafascynowanie interaktywnymi zajęciami przekonuje o potrzebie prowadzenia takich zajęć. Taka forma nauki pozwala w łatwy sposób wprowadzać młodego człowieka w niezwykle ciekawy świat nauk przyrodniczych i innych technologii, dlatego już w maju odbędą się kolejne pokazy z cyklu interaktywnej edukacji.