Jaki powinien być fotelik samochodowy dla noworodka?

Czwartek, 22 Czerwiec 2017
Powiat Wejherowski

Noworodek musi mieć fotelik - to warunek bezwzględny, wymagany prawem. Co więcej, musi w nim podróżować. Są szpitale, z którego rodzice po porodzie nie zabiorą dziecka, jeśli nie będzie włożone do fotelika-nosidełka. Jak wybrać fotelik?

Zacznij od zdobycia wiedzy

Po pierwsze maluszek ma jeszcze zbyt wiotkie ciałko, aby wszystkie siły fizyczne podczas jazdy mogły na niego oddziaływać, w razie wypadku - lepiej nie wspominać, co by się działo. Niektórzy rodzice uważają, że ramiona matki są w stanie zabezpieczyć noworodka, ale to nie jest prawda, tym bardziej jeśli w razie przykrego zdarzenia matka będzie chciała bronić i siebie i dziecka i odruchowo, nieświadomie całkowicie wypuści je z rąk, lub będzie trzymała na jednym ręku.

Po drugie - wybór fotelika zaczyna się z grupy od 0kg, czyli od urodzenia. Rodzice nigdy nie wiedzą, jaka będzie ostateczna waga dziecka w momencie wyjścia ze szpitala. Na szczęście producenci oferują najmniejsze foteliki wraz z dodatkowymi wkładkami niemowlęcymi do zagłówka i poniżej na ciałko. Są miękkie i ograniczają ruchomość, by nie "rzucało" pociechą po foteliku, bo nie panuje przecież nad swoim ciałem.

Po trzecie - jeśli fotelik nie był w zestawie z wózkiem, warto sprawdzić jaki model jest wymagany do wybranego rodzaju wózka i czy są do niego adaptery. Przepinanie nosidełka z auta w stelaż wózka i odwrotnie jest wygodniejsze, niż ciągłe wyjmowanie niemowlęcia, które szczególnie często śpi w tym okresie.

Po czwarte - na podstawie badań i zdarzeń praktycznych wskazane jest, by dziecko jak najdłużej podróżowało tyłem do kierunku jazdy a już szczególnie w pierwszym okresie życia. Fotelik musi być trwale przypięty do siedziska. Takie jest prawo i w większości przypadków właśnie takie rozwiązanie (żadne inne) ratuje życie!

Po piąte - bezpieczeństwo jest kluczowe a zaraz po nim wygoda, by od pierwszych dni nie zrazić dziecka do jazdy samochodem, to istotne dla rodziców podróżników.

Cechy dobrego fotelika na przykładzie Recaro Privia

  1. Przedział wagowy od 0kg. Używanie fotelika Recaro jest możliwe do osiągnięcia przez dziecko wagi 13kg.
  2. Stabilny montaż. Do fotelika Recaro Privia można dokupić bazę ISOFIX spełniająca międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.
  3. Pozytywne wyniki testów bezpieczeństwa. Recaro w testach ADAC otrzymał 4 gwiazdki a z bazą ISOFIX dostał 5 gwiazdek.
  4. 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.
  5. Daszek z filtrem przeciwsłonecznym.

Niewątpliwym atutem wymienianego tu fotelika jest możliwość podróżowania w nim samolotem! Nie wszystkie foteliki mogą być wniesione na pokład samolotu i przypięte pasami. Wysokiej jakości przewiewna tapicerka, pozwoli lepiej znieść maluszkowi gorące dni. System dopasowania HERO, sprawia, że nawet po zmianie ustawień fotelika, pasy będą w możliwie najlepszy sposób dopasowane do dziecka.

Wspaniale jeździ się samochodem, gdy wiesz, że Twoje dziecko jest bezpieczne, możesz wtedy lepiej skupić się na prowadzeniu auta, czy z pogodną miną bawić się z maluszkiem siedząc obok niego jako drugi pasażer.

Komentarze
Reklama
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020