Kradną drzewo z Kalwarii

Piątek, 5 Marzec 2010

Wejherowscy strażnicy zatrzymali mieszkańca ulicy Bukowej, który wycinał młode drzewka bukowe na Kalwarii Wejherowskiej. Do domu zamierzał je transportować dwukołowym wózkiem. Z opałem na miejsce nie dojechał , bo wcześniej został zatrzymany. 

Mężczyzna ten stwierdził, że drzewa które wyciął zamierzał przeznaczyć na opał, bo nie ma się czym ogrzewać, a tegoroczna zima do łatwych nie należy. To prawda. Ale przy tej kradzieży wyszło też na jaw ,że nie tylko on ma problemy z opałem na zimę. Na Kalwarię po opał chodzą też inni mieszkańcy tej ulicy-zeznał.

Czy tak jest w rzeczywistości pokaże prowadzone  postępowanie, gdyż miasto swoje straty ocenia na co najmniej 700 złotych. Jedno jest pewne, że na Kalwarii  Wejherowskiej wycięto ponad 50 szt. młodych drzew. Wycinając taką ilość młodych drzew, sprawcy robią więcej szkody dla przyrody jakby wycięli  jedno dorosłe drzewo. Te młode buki nasadzone zostały na wykonanych zrębach. Miały wyrosnąć na miejscu wyciętego drzewostanu, który osiągnął swoją rębność. Póki co, w miejscu tym zostało po bukach  jedynie 50 kikutów.

Zatrzymany mężczyzna dopowie za swój czyn przed wejherowskim sądem. Wyrąb drzewa, wbrew potocznemu znaczeniu tego słowa, rozumiany jest jako każdy sposób odłączenia drzewa od podłoża, również jego ścięcie piłą, wyrwanie z korzeniami lub wykopanie. Art 290 KK przesadza, że czyn taki będący w istocie usiłowaniem kradzieży drzewa, pociąga za sobą odpowiedzialność jak za kradzież. Przy przestępstwie tym lub wykroczeniu występuje nawiązka w klasycznej postaci, ponieważ  w razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę wysokości podwójnej wartości drzewa.

Z. Hinca

SM Wejherowo

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020