Lokalne ugrupowania silniejsze niż partie polityczne w wyborach jednomandatowych

Sobota, 25 Październik 2014
Powiat Wejherowski

Wybory jednomandatowe to w Małym Trójmieście Kaszubskim nowość, która powróciła do nas po wielu latach. System wyborów jest prosty i jasny dla obywateli.

Miasta zostały podzielone na okręgi. W każdym okręgu startuje tylu kandydatów ilu zostało zgłoszonych. Mandat radnego zdobywa ten z kandydatów, który uzyskał największą liczbę głosów. To całkowicie inna sytuacja w stosunku do ubiegłych wyborów.

W tegorocznych wyborach samorządowych szyldy partyjne mają drugorzędne znaczenie, nie ma żadnych „premii” dla silnych ugrupowań. Nie ma też sensu wystawianie po kilku kandydatów w tym samym okręgu wyborczym – bo to na skutek podziału głosów zmniejsza szanse każdego z nich. Nie ma także sensu wystawianie kandydata na burmistrza jako kandydata na radnego, bo jego głosy nie promują w żaden sposób ugrupowania.

W poprzednich wyborach samorządowych w Polsce, w roku 2010 system wyborów jednomandatowych obowiązywał w miastach do 20 000 mieszkańców. Jak wypadły w tych wyborach partie polityczne a jak ugrupowania bezpartyjne?

CBOS zbadał tę sytuację. Z raportu przedstawionego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, wynika, że najwięcej mandatów zdobyły ugrupowania lokalne bo aż 76% wszystkich mandatów. Partie polityczne zdobyły pozostałe 24%, w tym PO 3,05% a PiS 5,1%.

A jak wyglądał ten wynik w województwie pomorskim? Znacznie gorzej. Wszystkie partie polityczne, w wyborach jednomandatowych w 2010 roku zdobyły na Pomorzu łącznie zaledwie 8,7% mandatów radnych. Tak trzymać!

Komentarze
Reklama