Michał Ogórek w bolszewskiej bibliotece
Wójt Gminy Wejherowo, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie zapraszają na: wernisaż Zdzisława Karbowiaka pt. „Kaszuby i nie tylko” i spotkanie z Michałem Ogórkiem, które odbędą się 7 maja 2010 r. o godz. 1800 w siedzibie biblioteki przy ul. Leśnej 35 w Bolszewie (budynek Samorządowego Gimnazjum).
Program:
· spotkanie autorskie,
· wernisaż,
· wręczenie statuetki „Anioła Kultury 2010”,
· okazja do konwersacji,
· słodki poczęstunek.
Zdzisław Karbowiak- Malarz
Urodził się 26 grudnia1940 r. w Sulejowie nad Pilicą. Do 2004 r. mieszkał w Gdyni. Aktualnie emeryt, z żoną Janiną mieszka w Rewie. Zawodowo realizował się w prawie karnym i administracyjnym. Posiada wykształcenie prawnicze. Pasje twórcze towarzyszą mu od najmłodszych lat. Olejnym malarstwem sztalugowym zajmuje się od przeszło trzydziestu lat. Tworzy także w pasteli i akwareli. W swojej twórczości wspierał się doświadczeniem, a także teorią między innymi Macieja Tamkuna - znanego artysty malarza z Redy oraz Aleksandra Skotarczaka - malarza z Choczewa. Z nim to oraz Tadeuszem Podgórskim i Brygidą Śniatecką organizował Koło Marynistów w Wejherowie. Maluje pejzaże w tym przede wszystkim o tematyce marynistycznej, a także konie. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Posiada w swoim dorobku także kilkanaście wystaw indywidualnych. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach prywatnych osób w kraju a także w USA, Francji, Austrii, Belgi i Szwecji. Portret Ojca Świętego Jana Pawła II zajmuje godne miejsce w kościele katolickim p.w. św. Rocha w Rewie. Od 1984 r. był członkiem Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. prof. Mariana Mokwy w Gdańsku. Obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich - Koła w Wejherowie, członkiem Koła Plastyków przy Towarzystwie Miłośników Gdyni oraz członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja” w Wejherowie. Stały uczestnik plenerów malarskich lokalnych, krajowych, a także w wymiarze międzynarodowym. Uzyskiwane wyróżnienia i nagrody są akceptacją dotychczasowej twórczości autora.
Michał Ogórek - Dziennikarz, satyryk, felietonista
Urodził się 22 lipca 1955 r. w Stalinogrodzie. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim. W 1979 r. na stałe opuścił Katowice, aby podjąć pracę w Warszawie. Powodem były kłopoty z cenzurą, z którą miał do czynienia pisząc jeszcze w Studenckim Magazynie Reporterów. W latach 80. XX wieku pisał w Przeglądzie Technicznym, a od 1989 r. jest stałym felietonistą Gazety Wyborczej. Autor książek, w tym „Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok”. Od 2004 r. związany z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL w programie „Na przełaj przez PRL”. Od września 2006 r. prowadzi 3-minutowy felieton radiowy w Programie I Polskiego Radia. Natomiast od poniedziałku do piątku o godz. 840 przedstawia przegląd prasy w Radiu Złote Przeboje. Od 2009 r. jest jednym z ekspertów w teleturnieju „Milionerzy”.
Wystawę będzie można oglądać w galerii biblioteki do 11 maja 2010 r.