Mistrz, mistrz APS!

Środa, 25 Maj 2016
Rumia

Wielkim sukcesem zakończył się udział Akademii Piłki Siatkowej Rumia w Finale Mistrzostw Polski Młodziczek. Podczas rozegranych w ubiegły weekend w Tucholi zawodów rumianki nie pozostawiły złudzeń przeciwniczkom i obroniły tytuł sprzed roku.

Aby trafić do ścisłego finału rozgrywek siatkarskich dla dziewcząt poniżej piętnastego roku życia każda z drużyn musiała przejść przez gęste sito eliminacji. Droga rozpoczynała się mistrzostwami poszczególnych województw, a zajęcie jednej z trzech czołowych lokat dawało przepustkę do dwustopniowych eliminacji na szczeblu centralnym. W przypadku Akademii Piłki Siatkowej Rumia awans do najlepszej ósemki w Polsce okupiony był rozgraniem niemal czterdziestu oficjalnych spotkań. Akademiczki od początku sezonu pokazywały swoją siłę – tylko w dwóch przypadkach schodziły z boiska pokonane, wygrywając oczywiście także rywalizację w Pomorskiem. Nie bez przyczyny więc przed rozpoczęciem finału rumianki zaliczane były do grona faworytów.

Rola faworyta zawsze oznacza większą presję ciążącą na zawodniczkach, szczególnie młodych. W pierwszym spotkaniu po drugiej stronie siatki stanęła Gedania Gdańsk. Warto wspomnieć, że tylko województwo pomorskie miało dwóch przedstawicieli w Finale Mistrzostw Polski Młodziczek. Mecz dwóch znających się bardzo dobrze ekip zakończył się podobnie jak kilkanaście poprzednich w bieżącym sezonie – pewnym zwycięstwem rumianek.

Akademia Piłki Siatkowej Rumia – Energa Gedania Gdańsk 2:0 (25:14; 25:18) MVP Paulina Damaske

 


Po dobrym początku w piątkowe popołudnie czekał akademiczki drugi mecz – z Impelem Wrocław. Bardzo silna drużyna z Dolnego Śląska postawiła podopiecznym Roberta Sawickiego bardzo wysokie wymagania. Na boisku toczyła się zacięta walka o każdą piłkę. W pierwszej odsłonie udało się rumskim siatkarkom wypracować kilkupunktową przewagę i pewnie rozstrzygnąć seta na swoją korzyść. Druga partia rozgrzała do czerwoności kibiców obu zespołów. Wynik oscylował wokół remisu, a długie wymiany dostarczały ogromnych emocji. Po rumskiej stronie liderką była Weronika Konefke. Środkowa Akademii Piłki Siatkowej rządziła na siatce, spektakularne ataki przeplatając blokami, a jej zagrywki siały popłoch wśród przyjmujących z Wrocławia. Piłka siatkowa to gra wybitnie zespołowa, ale w przypadku wygranej o dwa małe punkty w decydującym secie można stwierdzić, że „języczkiem u wagi” była postawa Weroniki.

Akademia Piłki Siatkowej Rumia – Impel Wrocław 2:0 (25:20; 26:24) MVP Weronika Konefke

 


Dwie wygrane zagwarantowały rumiankom awans do półfinału. W sobotni poranek pozostał akademiczkom do rozegrania ostatni w grupie mecz ze Strefą Piłki Siatkowej ze Zbąszynka. Przeciwniczki po przegraniu dwóch spotkań w piątek nie miały szans na włączenie się do walki o medale, ale podeszły do potyczki z Mistrzyniami Polski bardzo zmotywowane. Natomiast dziewczęta z Rumi odrobiną spuściły z tonu. Zaowocowało to bardzo wyrównanym spotkaniem i straconym przez APS setem (jak się później okazało jedynym w Finale). Jedyną po rumskiej stronie, która zagrała na swoim normalnym poziomie była libero Julia Trościanko. Jej dobre odbiory i ofiarność w obronie dawały  koleżankom pewność w trudnych momentach meczu z bardzo ambitnymi przeciwniczkami.

Akademia Piłki Siatkowej Rumia – SPS Zbąszynek 2:1 (25:18; 18:25) MVP Julia Trościanko

W sobotę 21 maja o godzinie 17:00 Akademia Piłki Siatkowej Rumia przystąpiła do walki o wejście do ścisłego finału Mistrzostw Polski. Po drugiej stronie siatki stanęły warszawianki z MOS Wola. Jeśli słabsza postawa w meczu ze Zbąszynkiem potrzebna była rumiankom aby przygotować się do decydujących bojów to spotkanie z Warszawą pokazało, że są usprawiedliwione. Ten mecz to był prawdziwy koncert akademiczek. Świetnie dowodzone przez rozgrywającą Kamilę Bryłę całkowicie zdominowały przeciwniczki. Urozmaicone rozgranie  powodowało, że siatkarki z Warszawy całkowicie gubiły się w ustawianiu bloku i obrony. Dawało to okazję atakującym z Rumi (wśród których brylowała jak zwykle Paulina Damaske) do zbijania w komfortowych warunkach i z twarzy akademiczek nie znikał szeroki uśmiech zadowolenia. Akademia Piłki Siatkowej Rumia awansowała do Finału w imponującym stylu.

Akademia Piłki Siatkowej Rumia – MKS MOS Wola Warszawa 2:0 (25:8; 25:14) MVP Kamila Bryła

 


MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki to jedyny zespół w Polsce, który mógł powiedzieć, że wie jak wygrywać z Rumią. Podczas Półfinału Mistrzostw Polski w Aleksandrowie Akademia Piłki Siatkowej Rumia uległa tej drużynie 2:1. W niedzielnym finale obie ekipy spotkały się ponownie. Przebieg gry wskazywał, że dziewczęta z Tomaszowa mają określony plan na ten mecz. Kierowały zagrywkę na Annę Korth, wiedząc, że z dwójki przyjmujących z Rumi to ona jest łatwiejsza do „złamania”. Pomysł był dobry i tomaszowianki były bliskie osiągnięcia celu, ale po pierwsze Korth mimo problemów na początku meczu nie uległa ogromnej presji i z każdą piłką przyjmowała lepiej, a po drugie Akademia ma swoich szeregach jeden z największych talentów w Polsce – Paulinę Damaske. Paulina dla drużyny z Rumi zdobyła w meczu o złoto 19 punktów, ale nie tylko liczba jest imponująca. Ważniejsze były te oczka. które Paulina zdobywała (atakiem i zagrywką) w trudnych momentach spotkania. Jednak trzeba przyznać, że Dargfil był bardzo bliski doprowadzenia do tie-breaka. APS przegrywała w drugim secie 22:19, ale kolejny raz górę wzięło doświadczenie rumianek. Seria siejących popłoch zagrywek Konefke i bezbłędna gra całego zespołu doprowadziły do zakończenia finału w dwóch setach.

Akademia Piłki Siatkowej Rumia – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 2:0 (25:20; 25:23) MVP Paulina Damaske

 


Bardzo liczna ekipa kibiców z Rumi zgotowała dziewczętom wspaniałe święto. Był szampan, race, zbiorowa kąpiel w jeziorze, śpiewy, a uśmiechy przeplatały się ze łzami szczęścia. Zdobycie Mistrzostwa Polski jest wielkim osiągnięciem  dla każdego klubu, ale wygranie krajowej rywalizacji rok po roku jest wynikiem, który zrealizowały naprawdę niewiele zespołów. Od 22 maja 2016 roku do tego elitarnego grona należy Akademia Piłki Siatkowej Rumia.

Skład APS : Bryła, Korth, Konefke, Duda, Damaske, Soczyńska, Trościanko (libero); Reszka, Paczuła.

Trener: Robert Sawicki

Nagrody indywidualne Mistrzostw Polski Młodziczek 2016:

Najlepsza blokująca: Weronika Konefke (Akademia Piłki Siatkowej Rumia)
Najlepsza rozgrywająca: Natalia Ślażyńska (MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki)
Najlepsza przyjmująca: Paulina Krześlak (MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki)
Najlepsza zagrywająca: Martyna Pacuszka (MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki)
Najlepsza broniąca: Julia Trościanko (Akademia Piłki Siatkowej Rumia)
Najlepsza atakująca: Paulina Damaske (Akademia Piłki Siatkowej Rumia)
MVP Mistrzostw Polski: Paulina Damaske (Akademia Piłki Siatkowej Rumia)

Końcowa kolejność:

1. Akademia Piłki Siatkowej Rumia

2. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki

3. UMKS MOS Wola Warszawa

4. Energa Gedania Gdańsk

5. MKS Łańcut

6. Impel Wrocław

7. SPS Zbąszynek

8. UKS Pomorzanie Szczecin.

Komentarze
Reklama