Na dobry początek dnia ... chleb z płatkami owsianymi i miodem

Środa, 8 Sierpień 2012
Małe Trójmiasto

Mówi się, że podstawą dobrze rozpoczętego dnia, jest śniadanie. Pewnie dlatego na dobry początek "mojego ecio-peciowania" proponuje Wam przepis na chlebek ;-)

Skąd ten pomysł?

Powód jest prozaiczny ... może tak jak ja dojdziecie do wniosku, że czasami nie warto biegać do sklepu, by w  rezultacie dowiedzieć się, że Wasze ulubione pieczywo właśnie "wyszło" lub nie jest pierwszej świeżości - nie wspominając juz o tym, co się dzieje z TAKĄ bułką następnego dnia po zakupie (nie wiem jak Wy, ale ja nie potrzebuję amunicji w postaci skamielin, które jeszcze wczoraj i  tylko wczoraj nadawały się do spożycia).

Oczywiście generalizuję ... ale choć wykorzystanie drożdży w tym przepisie, może również budzić kontrowersje, to po pierwsze: wiem co jem, a po drugie: raz na jakiś czas można zjeść pieczywo "na drożdżach" ... przecież zakwas też może być produktem deficytowym ;-)

Dla zapracowanych:
Sugeruję upiec chlebek w sobotę ... w tym wypadku nacieszycie się pyszną i świeżą kolacją oraz takim samym śniadaniem w niedzielę ... choć mam przemożne wrażenie, że nie narzekalibyście też na niedzielną kolację ;-)

CHLEB Z PŁATKAMI OWSIANYMI I MIODEM

... pyszny, mięciutki chlebek ... na pewno nie napracujecie się przy nim! Jedynym "trudem" jaki tu napotkacie, jest wyrobienie ciasta - oczywiście jeśli będziecie wyrabiać ręcznie. Od razu uspokajam!!! Nie używam maszyny do chleba, gdyż takiej nie posiadam ... jesli macie zwykły mikser z hakami do wyrabiania ciasta drożdżowego (u mnie w zestawie ze stojakiem i miską) - zabierajcie się do roboty - a  będziecie mieli niewątpliwą przyjemność zajadać się dużym, smacznym i  przede wszystkim ... WASZYM chlebem z chrupiącą skórką (która z czasem mięknie).
Z podziękowaniami, za niezawodny przepis, dla mojej ulubionej - "słodkiej Damy" - Pani Doroty :-)

Składniki na 1 duży bochenek:

  • 550 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżeczki soli
  • 15 g miękkiego masła
  • 115 g płatków owsianych + na posypanie
  • 2 łyżeczki suchych drożdży (8g)
  • 150 ml letniego mleka
  • 2 łyżki miodu
  • 225 ml letniej wody

Mąkę przesiać, wymieszać z solą. Dodać mleko, wodę, masło, płatki, drożdże i miód. Wyrobić ciasto, by było gładkie i elastyczne. Uformować kulę, włożyć do miski. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (1 - 1,5 h).

Po tym czasie ciasto jeszcze raz wyrobić, ukształtować bochenek. Położyć na blaszkę wysypaną mąką, przykryć i jeszcze raz pozostawić do wyrośnięcia na około 40 minut .

Przed pieczeniem naciąć, posmarować mlekiem i posypać płatkami owsianymi****.

Piec w temperaturze 230 °C przez 10 minut, po tym czasie temperaturę obniżyć do 200 °C i piec dodatkowe 20 - 25 minut, aż chleb będzie wyrośnięty, brązowy i po uderzeniu od spodu usłyszymy głuchy odgłos. Studzić na kratce.

SMACZNEGO!!!

* mąka pszenna chlebowa - mąka o zawartości białka powyżej 11g; bywa, że ok. 150 g mąki pszennej chlebowej zastępuję pszenną pełnoziarnistą.

** wg sprawdzonego źródła: ilość zwykłych drożdży zawsze ilości 2:1 w  stosunku do ilości drożdży instant (przy drożdżach zwykłych zawsze najpierw robimy zaczyn)

*** wg oryginalnego przepisu są 2 łyżki miodu to dla nas za dużo. U mnie 1 łyżka.

**** jeśli pieczecie chleb na blasze, na której wyrastał i był smarowany mlekiem, to sugeruję go podsypać od spodu mąką .... często mleko lubi "spłynąć", przez co Wasz bochenek może przywrzeć do blaszki podczas pieczenia. A tego nie chcecie ;-)

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020