O dzieciach i sporcie. Wywiad z dyrektorką przedszkola Mapeciaki

Środa, 27 Sierpień 2014
Wejherowo

Przedszkola i punkty przedszkolne przeżywają swoisty renesans. Nowe jednostki pojawiają się jak grzyby po deszczu, kusząc niebanalnym programem nauczania, wykwalifikowanym personelem, pięknym wystrojem wnętrz, a także konkurencyjnymi cenami.

Dla nas, rodziców, taki stan rzeczy jest niewątpliwie korzystny, gdyż stwarza możliwości wyboru … oraz alternatywę, która – trafnie wybrana i określona - otworzy przed naszym dzieckiem możliwość intensywnego rozwoju.

Mnogość opcji ma również swoje złe strony, gdyż wśród miejsc, które są wzorcowymi jednostkami i intensyfikują tempo rozwoju naszej pociechy, są też takie, które pod otoczką pozorów spełniają zupełnie przeciwną rolę.

W związku z powyższym należy szukać rozważnie, bez pośpiechu. Gwarantem jakości 
i potwierdzeniem dla trafności naszego wyboru są przede wszystkim ludzie, którzy działają 
z pasją i zaangażowaniem. To oni są wizytówką inicjatywy, którą tworzą.

Ludzie, dla których kształtowanie i rozwój małych podopiecznych jest wartością samą w sobie. To dla niej poświęcają swój czas, konsekwentnie się doszkalają, nieustannie podejmują wyzwania. To w końcu osoby, dla których motywacją do dalszego działania jest wzmacnianie i kształtowanie pasji oraz umiejętności innych. Budowanie świadomości i wzmacnianie wartości, które zacierają się w dzisiejszej rzeczywistości. W tym widzą swój cel i przyszłość.

Do grona osób hołdujących właśnie takim wartościom, z pewnością można zaliczyć Joannę Kosdyrektor przedszkola Mapeciaki, która wraz z gronem zaufanych osób współtworzy inicjatywę, która otwiera przed dziećmi z Wejherowa i okolic możliwość rozwoju, nie tylko intelektualnego, społecznego oraz emocjonalnego, ale również możliwość rozwoju pasji sportowej małego przedszkolaka.

Natomiast w rodzicach wychowanków, poprzez profesjonalne podejście do powierzonych jej zadań, buduje świadomość dobrego wyboru.

Mapeciaki to nowe, designerskie przedszkole w Wejherowie, położone w cichej 
i zielonej części miasta. Co ważne znajduje się niedaleko centrum, co również stanowi o jego atrakcyjności. Czy nowe znaczy lepsze?

Rzeczywiście nasze przedszkole jest nowe. Jednak nie patrzymy na nie tylko przez sugerowany pryzmat. Stworzenie budynku od podstaw, w dzisiejszych czasach, otwiera przed projektantami nowe możliwości. Świeżość formy budzi pozytywne skojarzenia 
i emocje.

Jednak nam zależy na tym, by nasze przedszkole kojarzyło się z nową jakością w kontekście pedagogicznym i wychowawczym. Choć nie mamy nic przeciwko by nowoczesny, przyjazny wygląd budynku kreował pozytywne myśli nie tylko przechodniów, ale przede wszystkim naszych obecnych i potencjalnych wychowanków oraz ich rodziców.

Trzeba zaznaczyć, że nowatorskie i perspektywiczne podejście do projektu, to gwarancja bezpiecznej przestrzeni dla dzieci.

Bezpieczeństwo to podstawa naszej działalności. To fundament zaufania, które ma ogromne znaczenie podczas budowania poczucia bezpieczeństwa naszych podopiecznych. Nie jest tajemnicą, że to podstawowy warunek prawidłowego rozwoju dziecka.

Poza tym świadomość bezpiecznego i przyjaznego otoczenia pozwala pedagogom efektywnie wykonywać powierzone obowiązki, a rodzicom … budować świadomość, że oddają swoje dzieci we właściwe ręce.

Oprócz wszystkich wymaganych zabezpieczeń, władze przedszkola wprowadziły obowiązek posiadania karty magnetycznej, która uprawnia do wejścia i wyjścia z terenu przedszkola.

W obecnych czasach, dodam – niebezpiecznych – każdy rodzic, potrzebuje każdego, choćby najmniejszego, zapewnienia, że jego dziecko jest bezpieczne.
Spersonalizowana karta, to gwarancja, że nikt nieupoważniony nie dostanie się na teren obiektu. Poza tym wymagamy pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka.

Kolorowe ściany, bogate wyposażenie przestronnych sal, ogromny ogród z placem zabaw i dmuchanym basenem w okresie letnim … to tylko mała część tego co pozwala Państwu kreować rzeczywistość i rozwijać osobowość młodych ludzi.

Mała, aczkolwiek znacząca część.

Kolory pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Wyposażenie pozwala na rozwijanie umiejętności poznawczych, w konsekwencji kształtuje umysł, a także poszerza wiedzę.

Duży ogród to przestrzeń, która umożliwia zabawę i budowanie relacji społecznych.

Można tak wymieniać bez końca. Najważniejsze jest to, że każdy, nawet najdrobniejszy, element jest przemyślaną, w kontekście rozwoju i bezpieczeństwa dzieci, częścią przedszkola.

Wszystko tworzy spójną całość, która w efektywny sposób rozwija każdego Mapeciaka.

Takie otoczenie z pewnością pozytywnie wpływa na tempo rozwoju każdego przedszkolaka, ale niebagatelną rolę w tworzeniu tego wyjątkowego miejsca odgrywa kadra pedagogiczna.

Świadomość, że oddajemy nasze dzieci pod opiekę profesjonalistom, którzy z pasją 
i w rodzinnej atmosferze oraz w komfortowych warunkach dbają o ich rozwój, buduje poczucie bezpieczeństwa, a także satysfakcję, że jest miejsce, które pomaga wychowywać nasze dziecko zgodnie z zasadami, które są dla nas ważne – to niezaprzeczalny fakt.

W przypadku naszego przedszkola, wykwalifikowana kadra pracowników to nie tylko gwarancja edukacji na wysokim poziomie, ale również możliwość korzystania z szerokiego wachlarza zajęć sportowych i korekcyjnych.

Czyli możemy założyć, że priorytetem właścicieli Przedszkola Mapeciaki jest kształtowanie charakteru młodych ludzi, podsycanie pasji, wpajanie podstawowych wartości, które ułatwiają życie w społeczeństwie?

Zdecydowanie tak!

Praca kadry ma głównie na celu edukację i rozwój szeroko pojętych umiejętności sportowych.

Podstawą naszego działania jest atmosfera motywacyjna, skierowana na wspólny cel – rozwój dzieci w ciepłej atmosferze oraz budowanie świadomości, iż sport stanowi bardzo ważny aspekt życia każdego człowieka.

Obraliśmy sobie za cel kształtowanie społecznych zachowań, a w konsekwencji, w jakimś stopniu, charakterów tych małych ludzi.

Od początku staramy się budować świadomość, że postawę fair play można wykorzystywać nie tylko na boisku, czy hali, ale nawet trzeba w innych dziedzinach życia. Samodoskonalenie się to klucz do sukcesu, a praca zespołowa tworzy podwaliny do zawiązywania prawdziwych przyjaźni.

Wszystkie te wartości mają ogromne znaczenie w dorosłym życiu, podobnie jak aktywność fizyczna, o której (niestety) wielu dorosłych zapomina.

Nasze przedszkole jest pierwszym w Wejherowie przedszkolem o profilu sportowym. Uważamy, że propagowanie aktywności fizycznej powinno się zaczynać już na etapie przedszkolnym.

Między innymi dlatego przedszkole posiada własną salę gimnastyczną o powierzchni 85 m2.

Budowanie świadomości wśród młodych ludzi, poprzez utwierdzanie ich w przekonaniu, iż sport to zdrowie, to podstawa sukcesu.

Dlatego w kształtowaniu sportowego ducha małych podopiecznych przedszkola pomagają gwiazdy sportu, które są gośćmi spotkań organizowanych przez naszą placówkę.

Ale zdrowy tryb życia ma również inne oblicza, to nie tylko sport.

Dlatego naszym podopiecznym staramy się wpajać zasady zdrowego odżywiania.

Mapeciaki to synonim rozwoju i nowoczesności. Swoich działań nie zamykamy w żadnych ramach. Dlatego program, według którego pracujemy z dziećmi, jest bardzo elastyczny.

My również się rozwijamy, a wszystko z myślą o lepszej przyszłości dla naszych podopiecznych.

Perspektywa takich warunków do rozwoju dla naszej pociechy jest krzepiąca…

Naszym celem jest budowanie przyszłości dla wszystkich podopiecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych, choć na razie małych, inteligentnych sportowców.

W realizacji tych założeń pomaga bogaty program podstawowy oraz możliwość urozmaicenia go o ciekawe zajęcia dodatkowe. Wszystko pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Dodajmy, że w przyjaznej i rodzinnej atmosferze…

To główne założenie władz przedszkola. Ale to niezwykle miłe, że docenia się nasze starania i zaangażowanie.

Dziękuję za rozmowę, życząc wielu sukcesów i … nieustannego rozwoju

Ja również dziękuję … także w imieniu naszych podopiecznych!

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020