O wyjątkowym komiksie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

Piątek, 29 Wrzesień 2017
Wejherowo

"Tylko spokojnie" to jedno ze zdań, które usłyszeć może osoba w terminalnym okresie choroby od ludzi, którzy nie wiedzą jak zareagować, choć chcą dobrze. To także jedno ze zdań, które obok "Wszystko będzie dobrze!", czy  "Głowa do góry" może wyprowadzić z równowagi tych, którzy stanęli w obliczu prawdziwej tragedii. "Tylko spokojnie" to także tytuł wyjątkowego komiksu autorstwa Anny Ostrowskiej-Warzechy i Bartka Glazy (vel. Henryk), który dotyka tych trudnych emocji. Powieść graficzna powstała na podstawie historii Anny i Marka Warzechów. Choć Marek już odszedł, komiks przywołuje jego postać i pozwala dotknąć tematu choroby nowotworowej w sposób daleki od stereotypu. Twórcy komiksu opowiadali o tej nietypowej publikacji podczas spotkania z młodzieżą w Miejskiej Bibliotece Publicznej 26 września.

Wszystko zaczęło się od Anny, która stając w obliczu choroby męża i słysząc puste słowa od tych, którzy chcieli pomóc, zaczęła spisywać te teksty. Wtedy pomyślała, że dobrze byłoby to narysować, stworzyć swego rodzaju instruktaż "Czego nie mówić, jak się nie zachowywać". Kiedy zastanawiała się, kto mógłby się tego podjąć, polecono jej Henryka. Rysownik nie bał się tematu. Jak sam mówi, komiks to tylko medium. Możemy za jego pomocą dotykać różnych tematów, w tym tych niezwykle poważnych. Wybór formy okazał się w tym wypadku idealny. Komiks, który karmi się metaforą, pozwolił na niebanalne ujęcie problemu i uniknięcie płaskiej dosłowności. Całe spektrum emocji, które przeżywał Marek, a wraz z nim cała rodzina, ukazane za pomocą prostej kreski i odcieni czerni, bieli i szarości, robi piorunujące wrażenie.

Podczas spotkania autorzy opowiadali młodym ludziom nie tylko o samej pracy nad komiksem, czy o postaci Marka. Jednym z ważniejszych wątków rozmowy był rozwój zdolności. Henryk powtarza, że podstawą sukcesu artystów jest przede wszystkim ciężka praca. Doskonalenie swoich umiejętności i poświęcanie im czasu każdego dnia pozwala na dalszy rozwój. Talent to znikomy procent, który przyczynia się do sukcesu. Autor chętnie rozmawiał z młodzieżą na temat ich pomysłów, twórczości i zachęcał do dalszej pracy.

Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej i twórczej atmosferze. Na zakończenie autorzy dokonali wpisu do bibliotecznej kroniki oraz podpisali egzemplarze komiksu "Tylko spokojnie", które znaleźć można w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020