Pamiętajmy o szczepieniu naszych czworonogów przeciwko wściekliźnie

Niedziela, 9 Maj 2010

Zarażenie się przez naszego czworonoga wścieklizną, jest wyrokiem śmierci. W przypadku tej choroby niestety żadne leczenia nie pomoże. Wścieklizna jest najniebezpieczniejszą chorobą, która może dotknąć naszego pupila. I bez względu na to jest to zwykły mały kundelek czy duży champion skutek jest tylko jeden – śmierć.

I niestety trzeba dodać, że nie jest ona lekka. Jeżeli dojdzie do zarażenia tym śmiertelnym wirusem będziemy zmuszeni obserwować jak nasz psi przyjaciel zamienia się w agresywną bestię, jak odrzuca go od wody, targają nim konwulsje i występuje ślinotok. Potem możemy tylko patrzeć jak w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni, pies zdycha. Nie można także zapominać, że my sami również w tym momencie jesteśmy narażeni na chorobę. Także dla nas skończy się to śmiercią, gdyż lekarstwa na wściekliznę do tej pory nie ma.

Dlatego każdy z nas decydując się na przyjęcie pod swój dach czworonożnego pupila, musi zdawać sobie sprawę, że na właścicieli psów, ustawowo nałożone zostały określone obowiązki. Według ustawy z dnia 11.03.2004 r. O ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. nr 69 poz. 56) każdy właściciel psa ma obowiązek poddawania go corocznie szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Każdego roku władze przypominają o tym obowiązku.

Organizowane są akcje szczepień psów, wyznaczane miejsca, gdzie właściciele czworonogów mogą psa takiemu szczepieniu poddać. Nie inaczej sytuacja wygląda w małym trójmieście i powiecie wejherowskim. Psy mogą być zaszczepione w każdym gabinecie weterynaryjnym, w zależności od woli właściciela psa. Zorganizowane zostaną również masowe spotkania, podczas których można spełnić ustawowy obowiązek wobec naszego pupila.

Trzeba przyznać, że szczepienia spełniają swoją rolę. Dzięki dbałości właścicieli o swoich podopiecznych, choroba ta obecnie pojawia się niezwykle rzadko. Cena szczepienia oscyluje w granicach 25 złotych. Nie jest to kwota zawrotna, jednak dla niektórych może być znaczącą. Jednak chyba warto poświęcić raz do roku 25 złotych, aby móc przez długie lata cieszyć się towarzystwem ukochanych Burków czy Azorów. Zapewne lepiej jest zapobiegać niż stracić.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020