Paweł Formela: Dzięki morsowaniu hartuje swoje ciało i umysł

Poniedziałek, 15 Wrzesień 2014
Wejherowo

Już jesienią należy przygotowywać się do zimowego morsowania. Naszej redakcji udało się porozmawiać z założycielem Wejherowskiego Klubu Morsów - Pawłem Formelą, który już dziś zachęca do przyłączenia się do wspólnego wchodzenia do wody nawet przy temperaturze – 20 º C.

Ludzie pytają: o co w tym chodzi? Czy to możliwe wchodzić do wody nawet przy temp. – 20 º C?

Paweł Formela: Na takie pytania niedowiarków odpowiadam zazwyczaj prosto: widziałeś kiedyś kowala hartującego żelazo? Dokładnie to samo morsy robią ze swoim organizmem; rozgrzewają go do wysokiej temperatury po czym wchodzą do lodowatej wody. W ten sposób hartują swoje ciało i umysł. Efekty uzyskane w ten sposób są podobne.

Jak zaczęła się Pana przygoda z kąpielami zimowymi?

Paweł Formela: Od dziecka byłem bardzo chorowity. Angina, katary, przeziębienia były u mnie na porządku dziennym. Niestety żadne metody nie były w stanie wzmocnić mojego systemu odpornościowego. Dopiero 5 lat temu mój starszy kolega z rady miasta Henryk Kanczkowski skutecznie namówił mnie do morsowania. On kąpie się już 15 lat. Ja dopiero 5 ale od tego czasu w moim systemie immunologicznym zaszły bardzo pozytywne zmiany.

Kim są morsy? Jak można w kilku słowach określić taką osobę?

Paweł Formela: Mors to osoba uprawiająca kąpiele w lodowatej wodzie odkrytych zbiorników wodnych a także wprowadzająca w życie metody hartowania organizmu polegające na kontrolowanym dozowaniu zimna. Celem takich praktyk jest utrzymanie dobrej sprawności ciała i umysłu. Bycie morsem to także styl życia. Jest to sport z zakresu ekstremalnych, uprawiany w wielu zakątkach świata.

Czy to na pewno nie jest zbyt duże obciążenie dla organizmu? Kiedy najlepiej rozpoczynać takie kąpiele i jak postępować, żeby było to bezpieczne? evsmash-1410772897-18-gdynia-2011-jpg.jp

Paweł Formela: Kontakt z bardzo zimną wodą nie jest dla organizmu czymś wyjątkowym. Nie jest także potrzebne specjalne przygotowanie żeby zostać morsem. Wymagane jest jednak przeciętne zdrowie jak i podstawowa wiedza na temat morsowania.

Należy pamiętać, że osoby chorujące na przewlekłe choroby, powinny przed podjęciem decyzji o morsowaniu skontaktować się ze swoim lekarzem i dowiedzieć się o ewentualnych jego skutkach dla organizmu.

Bez względu na wiek, kąpać może się każdy. Starsze dzieci, osoby nastoletnie, jak i te w podeszłym wieku.

Swoją przygodę bycia morsem można zacząć o każdej porze roku. Najlepiej jednak startować latem aby poprzez częste pływanie adoptować ciało do coraz to niższych temperatur. Oczywiście kąpiele można rozpocząć także w zimie. Organizm będzie wtedy poddany pozytywnemu szokowi, co stanowi zbawienny wpływ na jego funkcje.

Jakie wskazówki dałby Pan początkującym śmiałkom? Czy istnieje jakieś vademecum prawidłowego postępowania morsów?

Paweł Formela: Oczywiście. Są żelazne zasady, których trzeba się ściśle trzymać aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi. Jest to sport ekstremalny więc zachowanie bezpieczeństwa jest tutaj bardzo ważne. Oto one:

- W dniu kąpieli należy być w miarę wypoczętym, pozytywnie nastawionym, co najmniej godzinę od lekkiego posiłku;
- Kąpiel należy poprzedzić typową rozgrzewką. Metodami dobrego rozgrzania organizmu są m.inn.: bieganie, gra w siatkówkę, piłkę nożną, berka i inne. Najważniejsze jest aby po rozebraniu się nie odczuwać zimna.
- Po rozgrzewce należy się szybko rozebrać do kąpielówek, po czym wejść do wody spokojnym, ale zdecydowanym krokiem. Trzeba pamiętać o krótkim masażu okolic serca zimną wodą tak jak zwykle to czynimy wchodząc do wody latem.
- Kąpiel powinna trwać w zależności od warunków pogodowych. Zazwyczaj trwa ona od 1 do 15 minut. Powinniśmy zanurzyć się do szyi. Głowę ochronimy czapką a stopy specjalnym obuwiem do uprawiania sportów wodnych. Z wody należy wyjść zanim zaczniemy odczuwać skutki wychłodzenia organizmu.
- Po wyjściu z wody można się od razu wytrzeć lub też pobiegać do czasu wyschnięcia.
- Bezpośrednio po wytarciu ciała należy szybko ciepło się ubrać, wypić gorący napój i nie dopuścić do dalszego wychłodzenia organizmu. Do samochodu wracamy truchcikiem tak aby organizm w dalszym ciągu produkował ciepło.

Z tego co wiem, morsy bardzo chwalą sobie swój styl życia. Jakie konkretne korzyści płyną z morsowania?

Paweł Formela: Zbawiennych korzyści dla organizmu jest wiele. Nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Są wśród nich: hartowanie ciała i charakteru, regulacja ciepła w organizmie, aktywacja systemu immunologicznego, poprawa wydolności układu krążenia, minimalizowanie skutków przebytych chorób, zwiększenie jędrności skóry, lepsze ogólne samopoczucie.

Imponujące. Gdzie można was spotkać? Kiedy się spotykacie?

Paweł Formela: Spotykamy się w każdą sobotę o godz. 9.00 na boisku sportowym przy ul. Granicznej w Wejherowie.

Istnieje możliwość wykonania samej rozgrzewki lub tylko przypatrzenia się grupie bez wchodzenia do wody. Osoby niepełnoletnie prosimy o przyjście z opiekunem. Niestety nie możemy brać odpowiedzialności za innych – pamiętajmy, że zimą panują bardzo niebezpieczne warunki i każdy odpowiada sam za siebie. Chociaż oczywiście zawsze mogą liczyć na pomoc członków grupy wtedy kiedy będzie to konieczne.

Zachęcam wszystkich , którzy chcą przeżyć wspaniałą przygodę, poznać fajnych ludzi oraz zacząć prowadzić ciekawy stylem życia – do kontaktu z Wejherowskim Klubem Morsów.

evsmash-1410773003-pawel-formela-i-wejhe

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020