Pomniejsze bóstwa

Wtorek, 20 Lipiec 2010

Co jeżeli nasze rozumienie religii jest błędne? Może w pewnym momencie ktoś coś straszliwie sknocił i bał się zapytać: "Pszepszam, czy można powtórzyć?". Może to ludzie, a właściwie ich wiara stworzyła bogów a nie na odwrót? Taką właśnie tezę stawia Terry Pratchett w swojej książce "Pomniejsze Bóstwa". Ukazuje obraz wielkiego, skostniałego i ortodoksyjnego ruchu religijnego (prawdopodobnie nawiązując do czegoś podobnego, istniejącego w rzeczywistości) zwanego "Omianizm" – wyznającego jedynego, potężnego (inni bogowie miewali pretensję o tego "jedynego") boga Oma, wielkiego, ognistego byka.

Omianizm to religia oparta na przymusie, inkwizycjach i wojnach religijnych, jak się później okazuje ludzie nie wierzą tak na prawdę, a jedynie z przymusu czy przyzwyczajenia (kolejne nawiązanie?). Otóż pewnego dnia WIELKI BÓG OM postanawia zejść na ziemię pod swoją cudowną postacię WIELKIEGO OGNISTEGO BYKA i objawić się ludziom. Coś się jednak nie udaje i WIELKI BÓG OM objawia się na ziemi pod postacią małego, niegroźnego żółwia lądowego, a jedyną osobą która może się z nim komunikować okazuje się być młody, nie grzeszący rozumem i mało ważny w gigantycznej hierarchii kościelnej, mnich Brutha.

Szybko okazuje się, że powodem kłopotów wielkiego boga jest fakt, iż jedyną osobą która na prawdę wierzy jest właśnie ów mnich, który nie ma nawet na tyle pomyślunku żeby ośmielić się wątpić. Od tego momentu życie Bruthy staje na głowie aż wir wydażeń rzuca go do Efebu, kraju filozofów, gdzie ma w końcu zrozumieć naturę bogów i powód dla którego istnieją. "Pomniejsze Bóstwa" to zabawna ale i wymagająca intelektualnie powieść z serii powieści o "świecie dysku", który jest alegorią naszej rzeczywistości, z której autor korzysta w sprytny sposób aby komentować i obśmiewać różne zjawiska występujące wśród ludzi. Tym razem jest to religia i po części filozofia.

Warto zapoznać się z tym autorem, choćby po to, żeby zastanowić się nad jego unikalnym spojrzeniem na rzeczywistość. "Pomniejsze Bóstwa" jaki i inne powieści Pratchetta tryskają wyjątkowym, brytyjskim humorem, którego przedstawicielem jest min. Monty Python. Gorąco polecam.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020