Snooker w osiedlowym klubie – jak odkryć swój talent?

Poniedziałek, 21 Lipiec 2014
Małe Trójmiasto

Snooker jest grą bilardową dla każdego, kto ma stalowe nerwy, bezbłędne oko i lubi emocje związane z rywalizacją. Jest to gra niezwykle ekscytująca mimo pozornego spokoju i opanowania graczy przy stole.

Jest to gra dla osób w każdym wieku – na naukę bowiem nigdy nie jest za późno. Jeśli natomiast ktoś już spróbował swoich sił w tym pasjonującym sporcie, może warto udoskonalić umiejętności w jednej z coraz liczniej powstających szkółek snookerskich. Mimo elitarnego charakteru gry szkolenia nie są kosztowne. Ceny wahają się w granicach 20 zł za godzinę nauki, co nie jest kwotą zbyt wygórowaną, biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności.

Gdzie można zagrać w snookera?

Poza typowymi klubami i szkołami bilardowymi stoły do snookera coraz częściej pojawiają się w klubach osiedlowych. Dzięki temu już dzieci mogą poznać tajniki gry i spróbować swoich sił w lokalnych rozgrywkach. Może się nawet okazać, że odkryją w ten sposób swój talent i rozpoczną karierę zawodową, tak jak to zrobił chociażby obecny mistrz świata Mark Selby czy triumfator Australian Goldfields Open Neil Robertson. Jeśli ktoś postawił na tych zawodników w zakładach bukmacherskich, np. w serwisie totolotek.pl, mógł na tym sporo zarobić. Aby móc dorównać czołowym graczom, najważniejsze jest jednak wsparcie talentu odpowiednim szkoleniem i treningiem. Jeśli więc do tej pory snooker był dla kogoś jedynie formą przyjemnego spędzania czasu w gronie znajomych, może warto też pomyśleć o podszlifowaniu umiejętności w jednej ze specjalistycznych szkół.

Jak grać w snookera?

Snooker rozgrywany jest na stole do bilardu angielskiego o wymiarach ok. 357 cm na 178 cm. W stole znajduje się 6 wlotów: 4 na rogach i 2 w połowie dłuższych boków. Komplet bil do snookera składa się z 1 białej rozgrywającej, 15 czerwonych i 6 kolorowych: czarnej, różowej, niebieskiej, brązowej, zielonej i żółtej. Partie rozgrywa się za pomocą kija, który nie może być krótszy niż 3 stopy (914 mm). Zawodnicy mogą korzystać ze sprzętu pomocniczego, do którego zalicza się podpórki pod kije, takie jak krzyżak, pająk i tzw. słoń, a także przedłużki i nasadki.

 

Snooker został wymyślony w 1885 roku na subkontynencie indyjskim przez angielskiego pułkownika sir Neville’a Chamberlaina. Do Wielkiej Brytanii dotarł dzięki Johnowi Robertsowi. Zasady gry są zbyt rozbudowane, by je szczegółowo omawiać. Należy przytoczyć jednak jedną znamienną regułę, gdyż określa ona charakter tej gry dżentelmenów jak żadna inna – od zawodników oczekuje się bowiem, aby w momencie popełnienia faulu niezauważonego przez sędziego sami się do niego przyznali.

Zainteresowanych tą niewątpliwie elegancką grą zachęcamy do zapoznania się z jej tajnikami oraz do odwiedzenia któregoś z klubów bilardowych w okolicy.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020