Starostwa zostaną zlikwidowane

Wtorek, 1 Kwiecień 2014
Małe Trójmiasto

Od kilku lat zespół ekspertów Platformy Obywatelskiej ds. reformy administracji kraju pracuje nad reformą struktury samorządów. Jak się dowiedzieliśmy prace nabrały tempa i przebiegają w trzech kierunkach.

Pierwszy dotyczy zwiększenia liczby województw do 49, aby wyjść naprzeciw inicjatywie SLD, a z którym PO zamierza utworzyć koalicję rządową po tegorocznych wyborach samorządowych. Pozwoli to również na utworzenie województwa koszalińskiego.

Drugi kierunek prac przewiduje wchłonięcie małych i niewydolnych finansowo powiatów, co mogłoby spowodować likwidację ok. 40% powiatów. Utrzymywanie trzystopniowej struktury administracyjnej nie jest jednak zgodne z wymogami Unii Europejskiej i dlatego konieczne jest wdrożenie trzeciego wariantu, czyli utworzenie dwustopniowego szczebla: województwo-gmina, który wychodzi na przeciw powrotowi do 49 województw.

Oznacza to całkowitą likwidację powiatów od 1 stycznia 2015 roku. Obecnie przygotowywany jest projekt ustawy, który zyskał już wstępnie poparcie SLD i PSL, co zapewnia większość w Sejmie.

Oczyście był to żart z okazji prima aprilis ;)

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020