Uważaj, bo w niedzielę niczego nie kupisz

Sobota, 26 Maj 2012
Powiat Wejherowski

W niedzielę, 27 maja możemy mieć spore problemy ze zrobieniem zakupów. Chociaż w maju mieliśmy już okazję świętować podczas tzw. długiego weekendu, to jednak na tym nie koniec. Jutro placówki handlowe będą nieczynne!

Pomimo że Zielone Świątki przypadają w niedzielę, to święto to ma dość istotny wpływ na pracę niektórych grup zawodowych. Pracownicy, którzy zatrudnieni są w placówkach handlowych, nie mogą bowiem wykonywać pracy w święta. Zakaz ten dotyczy świąt, które zostały uznane przez przepisy prawa pracy za dni wolne od pracy, w tym w święta, które przypadają w niedzielę. Wśród nich wskazano jako dzień wolny między innymi pierwszy dzień Zielonych Świątek.

Zgodnie z Kodeksem pracy w tym dniu obowiązuje zakaz pracy w handlu - dzień ten jest ustawowo wolny dla wszystkich osób zatrudnionych w handlu na podstawie umowy o pracę. W tym roku dniem ustawowo wolnym od pracy jest 27 maja, gdyż wtedy to przypada pierwszy dzień Zielonych Świątek (inaczej święto Zesłania Ducha Świętego).

Pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych obowiązuje w tym dniu zakaz pracy. Zakaz ten odnosi się przy tym do każdego pracownika zatrudnionego w takiej placówce, niezależnie od tego, na jakim stanowisku jest zatrudniony. Obejmie on więc nie tylko pracowników bezpośrednio zajmujących się sprzedażą towarów, ale także innych pracowników zapewniających funkcjonowanie placówki handlowej, np. magazynierów czy pracowników ochrony.

Zakaz powyższy nie oznacza, że placówki handlowe muszą być 27 maja całkowicie zamknięte. W tym dniu sklepy mogą być czynne, jeżeli pracę będzie w nich wykonywał na przykład właściciel sklepu lub zatrudnieni na umowy cywilnoprawne. Nie mogą być jednak nimi osoby, które na co dzień posiadają umowy o pracę z tymże pracodawcą.

Komentarze
Reklama