Wejherowianie pogrążeni w bólu
Tragiczny wypadek pod Smoleńskiem, w którym zginął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz wszyscy pasażerowie rządowego samolotu udający się na uroczystości rocznicowe w Katyniu, wywołał falę narodowej solidarności z tragicznie zmarłą Głową Państwa i zbiorowego współczucia dla wszystkich ofiar tej tragedii. Również wejherowianie, którzy rok temu mieli zaszczyt gościć w swoim mieście Osobę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wykazali ogromną wdzięczność i pamięć za tę wizytę oraz szacunek za godne reprezentowanie polskiej racji stanu w sprawowaniu najwyższej funkcji w państwie.
W okresie żałoby narodowej w wielu oknach domów prywatnych, na budynkach urzędów i instytucji, zostały wywieszone flagi państwowe z kirem. Mieszkańcy Wejherowa w rozmowach na ulicach miasta, a także w domu i w pracy, okazywali swój ból z powodu tej tragedii nosząc ciemne stroje, bądź czarne wstążeczki jako symbol przeżywanej żałoby.
Jak informuje Jacek Thiel z Urzędu Miejskiego w Wejherowie, Prezydent Miasta wraz z pracownikami w sobotę i niedzielę podjęli przygotowania, aby w poniedziałek - jak najszybciej - można było uruchomić miejsce w ratuszu z wyłożoną księgą kondolencyjną.
- O godz. 11, gdy dobiegało końca nabożeństwo w kolegiacie za dusze ofiar poległych w katastrofie lotniczej, w ratuszu była przygotowana wystawa fotograficzna portretami najważniejszych osób w państwie, które zginęły pod Smoleńskiem - mówi Jacek Thiel. - Przygotowaliśmy również wystawę tytułów prasowych, jakie ukazały się w ten smutny poniedziałkowy poranek, a przede wszystkim wystawę fotograficzną, przypominającą wizytę Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Wejherowie, która miała miejsce 10 lutego 2009 roku z okazji 89. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. W sobotę strony internetowe Urzędu Miejskiego - www.wejherowo.pl i www.zobaczwejherowo.pl otrzymały barwy żałobne. Tego dnia pojawiła się tam galeria fotograficzna ze zdjęciami z wizyty Prezydenta Kaczyńskiego w Wejherowie oraz żałobna etiuda filmowa.
Należy nadmienić, że jako jedni z pierwszych, bezpośrednio po prezydencie Krzysztofie Hildebrandcie i jego zastępcach, swoje wpisy do Księgi kondolencyjnej wyłożonej w ratuszu złożyli:
- przedstawiciel Dowódcy Marynarki Wojennej kmdr Włodzimierz Kułagin
- komendant Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW - kmdr Roman Kreft
- wicestarosta Grzegorz Gaszta
- komendant powiatowy Policji mł. insp. Krzysztof Lawer
- komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Andrzej Papke
- komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Ireneusz Żarkowski
- dyrektorzy szkół - Adam Klein, Małgorzata Zaleska i Mirosław Sildatke
- starosta pucki Wojciech Dettlaff
- dowódca 21 puckiego dywizjonu rakietowego OP ppłk Jan Dziadoń
- dowódca 25 dywizjonu rakietowego OP ppłk Jerzy Auguściak
- ks. prałat Tadeusz Reszka
- prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Kazimierz Gołąbek
- mieszkańcy Wejherowa - rodzina Dopke, Tadeusz Kowalski, Ludmiła Gołąbek i inni, a wejherowianka Jadwiga Żurawiecka napisała na tę okoliczność wiersz, który umieściła w księdze kondolencyjnej.
W ciągu kilku dni wpisano ponad sto dwadzieścia dedykacji, pod którymi podpisało się kilkaset osób.
- Zachęcamy mieszkańców Wejherowa do obejrzenia multimedialnej strony internetowej miasta www.zobaczwejherowo.pl, gdzie można obejrzeć historyczne już zdjęcia i filmy ukazujące wizytę Lecha Kaczyńskiego w Wejherowie. Zapraszamy do ratusza wszystkich, którzy chcieliby wpisać się jeszcze do księgi kondolencyjnej. Jest ona wyłożona w ratuszowej sali obrad na pierwszym piętrze. W związku z przedłużeniem żałoby narodowej księga kondolencyjna będzie wyłożona w sobotę i niedzielę w godzinach od 9.00 do 14.00 oraz w poniedziałek w godz. 7.30 do 15.00 – mówi Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa.
W niedzielę 18 kwietnia o godz. 9.30 w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej w wejherowskiej kolegiacie odbędzie się uroczysta Msza Św