Wygodne, szybkie i przede wszystkim – ekologiczne! Elektryczne hulajnogi w Gdyni

Piątek, 3 Lipiec 2020
Gdynia

Wygodne, szybkie i przede wszystkim – ekologiczne. Takie są elektryczne hulajnogi, które właśnie pojawiły się na ulicach Gdyni. To efekt prowadzonej w mieście polityki elektromobilności oraz współpracy z firmą Bolt, będącej operatorem jednośladów. Pojazdy będą dostępne do wypożyczenia w popularnych miejscach miasta. Co więcej, Bolt wprowadza je jednocześnie w Sopocie i Gdańsku, co gwarantuje wygodne połączenie całego Trójmiasta.

Elektryczna hulajnoga to nowoczesny sposób na przemieszczenia się po mieście. Z jej pomocą szybko dotrzemy do celu, omijając ewentualne korki czy niedogodności. Co więcej, jest ona przyjazna dla środowiska, co wpisuje się w gdyńską politykę elektromobilności.

- Gdynia od dawna stawia na elektromobilność, czego flagowym przykładem są gdyńskie trolejbusy. Zachęcamy mieszkańców do wyboru ekologicznych rozwiązań i wspólnego dbania o środowisko. Z tym większą radością udostępniamy dla gdynian elektryczne hulajnogi, które w naszym mieście pojawią się przy współpracy z firmą Bolt – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Cieszy nas fakt, że operator poprzedził swoje działania rozmowami z przedstawicielami miasta. Była to okazja do wskazania dogodnych miejsc, w których co rano hulajnogi byłyby udostępniane, czy też wyznaczenia punktów niedozwolonych do pozostawiania pojazdów.

Hulajnogi, podobnie jak rowery i inne Urządzenia Transportu Osobistego są istotnym elementem mobilności miejskiej z uwagi na dostęp tzw. ostatniej mili. Mikromobilność zapewnia szybki, łatwy, prosty i tani sposób podróży miejskich od drzwi do drzwi. Jest to właśnie podstawowa zaleta tego typu pojazdów - użytkownik nie traci czasu na dojście do przystanku, oczekiwanie na autobus, czy - w przypadku samochodu - szukanie miejsca do parkowania. Dziś nowoczesne miasta zapewniają szeroki wybór różnorodnych środków transportu z korzyścią dla mieszkańców, którzy dobierają sobie odpowiednie narzędzie do bieżących potrzeb. Tą drogą podąża również Gdynia, wprowadzając razem z Boltem system wypożyczania hulajnóg.

Aby skorzystać z urządzenia, należy zarejestrować się w aplikacji, działającej zarówno w systemie Android, jak i iOS. Oprócz dostępnej do tej pory w Trójmieście usługi przewozu osób pojawi się w niej opcja odblokowania hulajnogi. Będzie można to zrobić, skanując kod QR. Opcja ta będzie bezpłatna, natomiast za każdą minutę jazdy zapłacimy jedynie 50 groszy.

Po zakończonym przejeździe hulajnogę należy odstawić w bezpiecznym miejscu. Obszary, w których jest to dozwolone, oznaczone będą na mapie w aplikacji. Jednoślady Bolt wyposażone są we wbudowane urządzenia GPS, które dostarczają danych o miejscach odbioru i parkowania, a co za tym idzie, pozwolą zespołowi firmy na co dzień zadbać o odpowiednią redystrybucję hulajnóg. W związku z pandemią koronawirusa wszystkie pojazdy będą regularnie dezynfekowane, co zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Jednocześnie operator zachęca do używania rękawiczek podczas jazdy.

W Trójmieście użytkownicy będą mieli do dyspozycji urządzenia, które osiągają maksymalną prędkość 25 km/h, a ich pojemny akumulator pozwala na przejechanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Jednoślady zostały wyposażone w dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje tu tryb dla początkujących, który ogranicza prędkość do 15 km/h oraz możliwość dostosowania maksymalnej prędkości jazdy do obowiązujących lokalnie przepisów. Powstał on z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przemieszczeniem się elektrycznymi hulajnogami.

- Misją Bolt jest unowocześnienie sposobów, w jakie przemieszczamy się po mieście - by były bardziej przyjazne środowisku i konsumentowi. Elektryczne hulajnogi stają się komplementarnym środkiem komunikacji miejskiej obok przewozów i transportu publicznego, zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach - to ważne, że Polacy zaczęli dostrzegać, że to przystępne cenowo rozwiązanie może stać się sposobem na dojazd do pracy czy na spotkania na mieście - mówi Valerii Romanov, manager operacyjny Bolt odpowiadający za rozwój wypożyczalni elektrycznych hulajnóg.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020