Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na święta

Piątek, 15 Grudzień 2017
Powiat Wejherowski

Zbliża się czas świąt i rodzinnych spotkań. Wyjazdy do bliskich są nieodłącznym elementem nadchodzącego okresu. Pamiętajmy jednak o starannym zabezpieczeniu mieszkań przed niepowołanym wtargnięciem osób trzecich. Jak sprawić, by nadchodzące święta były bezpieczne dla naszego mienia?

Bezpieczny dom – to spokojne święta 

Wyjazdy świąteczne do bliskich i przyjaciół są czasem, kiedy nasze domostwa pozostają bez nadzoru. Jednocześnie stają się łatwym kąskiem dla złodziei czyhających na nasze mienie. Przed planowanym wyjazdem na święta dobrze jest tak przygotować dom i mieszkanie, aby mieć pewność, że pozostawiamy bezpieczny dobytek i dobrze zabezpieczone lokum. 

Przygotuj się przed wyjazdem i zabezpiecz dom

Dążymy do ochrony własnego mienia, staramy się uczynić wszystko, by nadchodzący czas stał się wolny od trosk , a bezpieczny dom czekał na nasz powrót z rodzinnych stron. 

Aby odpowiednio zabezpieczyć swój dom i mieszkanie przed wyjazdem na święta, trzeba się przygotować. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż pociąga za sobą poniesienie znacznych kosztów. Praktyka pokazuje, że im więcej posiadamy w domu cennych przedmiotów i sprzętu elektronicznego, tym zastosowane systemy zabezpieczeń powinny być lepsze, a zatem i droższe. Włamywacze widząc zainstalowane dobre zabezpieczenia domu, często rezygnują z podjęcia prób włamania się do takiego miejsca. 

Dobry sąsiad na wagę złota!

Świetnym i oczywistym rozwiązaniem jest poinformowanie zaprzyjaźnionych sąsiadów o planowanym wyjeździe. Dobry sąsiad przypilnuje dobytek sprawiając, że nasze bezpieczne mieszkanie stanie się doskonale chronioną przed włamaniem twierdzą.

Także wszelkiego rodzaju bezpieczne postawy społeczne, takie jak między innymi zamykanie za sobą drzwi do klatki schodowej, zasłanianie okien po zmroku oraz staranne ukrycie cennych przedmiotów sprawiają, iż po pierwsze - włamanie do mieszkania będzie utrudnione, a po drugie – jeśli się już przydarzy, złodziej natrudzi się, by cokolwiek cennego w nim znaleźć. Co więcej, intruz napotka na swojej drodze pierwszą, trudną do sforsowania przeszkodę – domofon oraz nie będzie miał możliwości wcześniejszego obserwowania mieszkania, co może zniechęcić go do działania.

Bądź zapobiegawczy i przezorny

Wyjeżdżając na święta, warto poprosić przyjaciela lub członka rodziny o przyjście do naszego domu, czy mieszkania i sprawdzenie czy wszystko jest w nim w porządku. Dobrze jest zapalić światło, podnieść rolety i żaluzje oraz choć na chwilę otworzyć okna. Takie zachowanie sugeruje, że przez cały czas ktoś jest w mieszkaniu. 

Współczesny rynek oferuje różnego typu urządzenia, które pozwalają na symulację obecności mieszkańców w domu, na przykład urządzenie zapalające światło, czy też elektryczne rolety okienne z możliwością automatycznego opuszczania i podnoszenia ich o określonych, zaprogramowanych przez użytkownika porach dnia. 

Bądźmy przezorni i nie chwalmy się wszem i wobec o planowanym wyjeździe – te informacje zachowajmy dla siebie.

Przed wyjazdem zachowujmy się zapobiegawczo i starajmy się być zawsze o jeden krok przed złodziejem. Zachowanie takie zapewni bezpieczne święta. 

Życie lubi płatać nam figle, gdy usłyszycie zza ściany - z mieszkania sąsiada niepokojące odgłosy, lub po powrocie z wyjazdu zauważycie, że ktoś obcy był obecny w Waszym mieszkaniu, natychmiast skorzystajcie z numeru alarmowego i zawiadomcie policję.

Komentarze
Reklama