Zarządzanie przez cele i sukces murowany!

Piątek, 17 Lipiec 2015
Gdynia

Bolączką każdego menadżera jest dobór właściwego sposobu zarządzania zespołem. Nie da się ukryć, że od właściwego kierowania ludźmi zależeć będzie biznesowy sukces przedsiębiorstwa. To na barkach kadry zarządzającej spoczywa cała odpowiedzialność. Jak jednak kierować podwładnymi, by motywować ich do działania? I jak nie stać się katem swoich pracowników?

Lider pilnie poszukiwany!

Pełnienie funkcji menadżera nie jest zadaniem prostym. To od niego zależy prawidłowe realizowanie zadań, a co za tym idzie finansowy sukces firmy. Zarządzanie zespołem to prawdziwe wyzwanie. Ciężko znaleźć złoty środek pomiędzy kontrolą, a prześladowaniem. Nadmierny stres i oczekiwania niedostosowane do firmowych realiów potrafią zniechęcić do działania nawet najbardziej pracowitych członków zespołu. Dlatego nie dajmy się zwariować i zarządzajmy mądrze. Na przeciw tym potrzebą wychodzi model Zarządzania Przez Cele postulowany przez Petera Druckera. To instrument, który ma za zadanie wyeliminowanie negatywnych tendencji. Dzięki niemu efektywność działań w firmie wzrasta, a to przekłada się na wymierne efekty finansowe. Warto jednak na początek przytoczyć dla wyjaśnienie definicję ZPC. Jest to specyficzne podejście do sfery planowania, kontrolowania i oceniania członków zespołu. Zarządzanie odbywa się poprzez stałe wyznaczanie celów. Ocena natomiast jest zawsze wypadkową wyników zrealizowanych zadań. (źródło: http://www.e-opex.pl/ )

Poznaj przepis na sukces

Zarządzanie Przez Cele może przynieść spektakularne efekty. Zanim jednak zaczniemy w firmowym środowisku wdrażać jego postulaty zapoznajmy się z elementami kluczowymi dla ZPC.

  • Zaangażuj w program wszystkich – ZPC pomoże nam odnieść biznesowy sukces tylko, gdy wdrożymy jego założenia w całej firmie lub danej jednostce organizacyjnej. Jak podkreśla wielu uczonych zasady prezentowane przed ZPC mogą stosować wszyscy członkowie zespołu na każdym szczeblu organizacji. Pamiętajmy jednak, by program ZPC był oficjalnie ogłoszony i szeroko obowiązujący.

  • Pozwól im decydować – głównym filarem ZPC jest zasada partycypacji. Kadra zarządzająca powinna umożliwić pracownikom udział w procesie decyzyjnym. Pozwólmy swoim podwładnym decydować o nadrzędnych celach firmy. Możliwość wpływu na życie przedsiębiorstwa sprawi, że pracownicy będą się bardziej utożsamiać z polityką firmy. Dzięki temu w krótkim czasie odczujemy wzrostu wydajności ich pracy.

  • Oceniaj sprawiedliwie – ważnym postulatem ZPC jest okresowa ocena pracowników. Dzięki temu kadra zarządzająca ma możliwość bieżącej kontroli postępów w realizacji zadań, a także indywidualnej oceny pracownika. Pamiętajmy jednak, by kryteria były jasne dla podwładnego. Obowiązkiem kierownika jest dokładne argumentowanie oceny, a także dawanie cennych wskazówek na przyszłość. Ważnym elementem ZPC jest ciągłe doskonalenie umiejętności podwładnych poprzez szkolenia i nakreślanie ścieżki rozwoju.

Zarządzanie Przez Cele może przynieść niesamowite efekty. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać głównych postulatów. Każdy kierownik powinien w oczach podwładnych być liderem, a nie katem czyhającym na jego potknięcie.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Nowy odcinek buspasa na Hutniczej

Piątek, 18 Wrzesień 2020
Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Finał AMP w siatkówce plażowej 2020

Środa, 16 Wrzesień 2020
Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Trwa remont ulicy Unruga w Gdyni

Czwartek, 3 Wrzesień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020