Zośka w tym roku (chyba) odpuści

Środa, 9 Maj 2012
Powiat Wejherowski

Działkowcy, jeśli wierzyć prognozom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nie powinni w maju obawiać się przymrozków. Nawet noce w dniach tak nie lubianych przez nich "zimnych ogrodników" mają być z temperaturami dodatnimi. Tym niemniej niektórzy zapowiadają przymrozek w "zimną Zośkę".

Zobacz również: Wejherowska Noc Muzeów 2012

Pogoda szykuje niespodzianki - upał, burze, grad, a być może nawet nocne przymrozki. Meteorolodzy są zgodni, że w najbliższych dniach w Wejherowie będzie wręcz upalnie. Temperatury w dzień znacznie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Jednak już w sobotę należy spodziewać się załamania aury. Czeka nas duże ochłodzenie i niestety zimny weekend. Termometry wskażą jedynie 10-13 stopni.

W piątek na zachodzie kraju pojawi się chłodny front, który będzie wędrować na wschód, niosąc ze sobą burze i ulewne deszcze z gradem i porywistym wiatrem. Na weekend pogoda popsuje się i zupełnie nie będzie przypominać wiosny. W dodatku będzie przelotnie padać. Kto więc nie zdążył się wygrzać podczas długiego weekendu, nie będzie miał szansy tego zrobić w nadchodzący.

Tymczasem działkowcy z obawą przyglądają się sytuacji meteorologicznej, a zwłaszcza zapowiedziom synoptyków na pogodę w połowie maja. Lęk sieją zazwyczaj tzw. zimni ogrodnicy (Pankracy, Serwacy i Bonifacy - od 12 do 14 maja), a także "zimna Zośka (15 maja). Zdania prognostyków są tym razem podzielone. Najbardziej wiarygodny Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ogóle nie przewiduje w maju przymrozków. Tymczasem na niektórych profesjonalnych portalach pogodowych pojawia się takie zagrożenie. Według nich, w Wejherowie przymrozek ma bowiem pojawić się w nocy z niedzieli na poniedziałek (13/14 maja). Przy gruncie temperatura może sięgnąć minus 2-3 st. Celsjusza.

Rolnicy, ogrodnicy i działkowcy liczą straty po minionej zimie, która przez trzy tygodnie przynosiła na tyle intensywne mrozy, aby zniszczeniu uległy wszystkie części roślin. Jest nadzieja na to, że nie tak dokuczliwi "zimni ogrodnicy" przynajmniej nie pogorszą już i tak niekorzystnej sytuacji. W przeciwnym razie chłody wszystkim nam odbiją się po kieszeni.

Komentarze
Reklama
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020