17 sierpnia strajk kolejarzy

Niedziela, 7 Sierpień 2011

17 sierpnia o północy kolejarze z Przewozów Regionalnych rozpoczną 24 godzinny strajk. Niewykluczone, że do akcji przyłączą się pracownicy spółek PKP.

- Protest obejmie przede wszystkim Przewozy Regionalne ale niewykluczone, że do strajku przyłączą się również spółki PKP, które wchodzą w skład związku pracodawców kolejowychmówi Stanisław Kokot, rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy. - Pierwsza tura protestu potrwa 24 godz. po czym nastąpi tydzień przerwy i tak do skutkutłumaczy Kokot.

Ostatnia tura negocjacji, która odbyła się 30 lipca zakończyła się podpisaniem protokołu rozbieżności. To otworzyło drogę do przeprowadzenia akcji protestacyjnej.  Przedmiotem sporu są wynagrodzenia. Związki zawodowe działające w spółce domagają się ok. 280 zł brutto podwyżki. Tymczasem zarząd firmy zaproponował wzrost wynagrodzeń o 120 zł. Zdaniem związkowców propozycja zarządu była niezadowalająca, ponieważ w Przewozach Regionalnych nie było podwyżek od 3 lat. Jak tłumaczą, średnie zasadnicze wynagrodzenie maszynisty kolejowego wynosi 1400 - 1600 zł brutto.

Zarząd Przewozów Regionalnych odpiwra zarzuty: informuje, że pomimo woli współpracy dotyczącej regulacji płac, przedstawiciele związków zawodowych nie przystali na propozycję zarządu. Zaproponowana przez Przewozy Regionalne podwyżka stanowi spełnienie prawie w 90 procentach postulatu płacowego przedstawionego przez stronę związkową. Jeszcze przed ogłoszeniem strajku, zarząd spółki wywiązując się z wcześniejszych deklaracji, podjął uchwałę o zwiększeniu wynagrodzeń zasadniczych o 120 zł już od 1 sierpnia br., dąży również do wprowadzenia jej kolejnego etapu – 130 zł od 1 stycznia 2013 r.   Przewozy Regionalne dołożą wszelkich starań, aby zminimalizować skutki zapowiadanego przez związki zawodowe na 17 sierpnia br. całodobowego strajku generalnego. Na szeroką skalę zostanie przeprowadzona kampania informacyjna, której głównym celem będzie dotarcie z informacją o wstrzymaniu ruchu pociągów do wszystkich klientów, tak aby uwzględnili to przy planowaniu podróży. Już od dziś, tj. 5 sierpnia br. należności za bilety zakupione na przejazd 17 sierpnia br. są zwracane w całości. Spółka podejmie także działania mające na celu honorowanie w dniu strajku biletów przez innych przewoźników kolejowych.Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020