Apel o zdrowy rozsądek w lany poniedziałek

Piątek, 18 Kwiecień 2014

Komenda Straży Miejskiej w Wejherowie apeluje do osób, które chcą kultywować tradycję i zwyczaj oblewania się wodą w lany poniedziałek - o zdrowy rozsądek Prosimy o zachowanie w ten dzień  umiaru i przyzwoitego zachowania.

Systemem zwyczajowo- przyjętym, nie tylko na Kaszubach,  ale także w innych rejonach Polski jest oblewanie się wodą w Wielkanocny poniedziałek. Często tradycja ta (zwyczaj) zaczyna się przeradzać  w zwykłe  wybryki chuligańskie, za które zgodnie z art. 51 §1 Kodeksu Wykroczeń grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych. Tradycją i zwyczajem nie będzie oblewanie wiadrami napełnionymi wodą osób idących do kościoła. Tradycją nie jest też wylewanie dziesiątek litrów wody  z okien budynków na przechodzących chodnikami. Na karę  grzywny mogą liczyć także osoby, które będą próbowały wykąpać  w rzece przechodniów lub oblewać  ich  dużą ilością wody  z rzeki. Tego typu zachowania nie mają nic wspólnego z tradycją , zwyczajem i zdrowym rozsądkiem.  Straż Miejska za tego typu czyny karać będzie mandatowo dorosłych, a sprawy nieletnich dopuszczających się czynów karalnych trafią do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Przed kilkunastoma laty,  co roku mieliśmy w Komendzie po około 20-30  wiader i  plastikowych misek.

Dziś problemu tzw. „Lanego Poniedziałku” w Wejherowie raczej nie ma, chociaż pojedyncze przypadki  głupoty się zdarzają. Polewanie się wodą w drugi dzień Świąt Wielkanocnych  nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Na Kaszubach  w lany Poniedziałek nie tylko oblewają się wodą, ale także smagają  jałowcową rózgą.  Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski i u niektórych Kaszubskich rolników. Każda zabawa i  tradycja jest wspaniała i godna naśladowania,  pod warunkiem,  że nie przeradza się w typowy wybryk chuligański czy zakłócenie porządku i spokoju publicznego. Tymczasem kultywowanie dobrych tradycji (zwyczajów) jest jak najbardziej pożądane.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020