Będą zestawy higieniczne do sprzątania po psach. Oporni otrzymają mandaty

Wtorek, 2 Marzec 2010

W Wejherowie  podobnie jak w innych  miastach wciąż nierozwiązanym problemem jest sprzątanie odchodów po psach. Dla wielu właścicieli czworonogów jest to temat wstydliwy. Jedni brzydzą się sprzątania i wolą zapłacić mandat, a jeszcze inni o tym, że po psie należy sprzątać zasłaniają się niewiedzą. Często zadają też pytania, a z czego to wynika, gdzie to jest zapisane? 

Tłumaczą również, że pies to nie świnia, którego się tuczy. Pies musi się wybiegać i załatwić się w naturalnych warunkach. Być może tak jest. Ale jedno jest pewne i oczywiste, że jeśli pies załatwi się w naturalnych warunkach, to jego właściciel z mocy przepisów prawa jest obowiązany po nim posprzątać. Wielu z tych obowiązków się nie wywiązuje, co widać na topniejącym obecnie śniegu. Psie kupy wręcz brzydzą. Mało tego, ci którzy po swoim psie nie sprzątają wytykają innym ,że jest nieporządek. Tej właśnie grupie właścicieli  psów Straż Miejska w Wejherowie wyda zdecydowaną walkę.   Za pierwsze ujawnione wykroczenie popełnione przez  właściciela psa, a nie związane z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka- właściciel otrzyma tzw.  „Żółtą kartkę". Jest to forma pouczenia. Na kartce tej zapisano wszystkie obowiązki spoczywające na właścicielach psów. Ponadto funkcjonariusz zobowiąże właściciela do dostarczenia świadectwa szczepienia psa i dowodu opłaconego za niego podatku.  Fakt wręczenia właścicielowi „Żółtej kartki" będzie odnotowany w komputerowej bazie danych. Od początku roku w Wejherowie takie pouczenie otrzymało już 25. właścicieli czworonogów, a w roku ubiegłym 250. Te osoby już na pobłażanie Straży Miejskiej liczyć nie mogą.  Przy następnym wykroczeniu nie otrzymają już kartki ani w kolorze żółtym ani w czerwonym. Będzie po prostu mandat karny. M.in. za nie zachowanie zwykłych środków ostrożności tj. nie trzymanie psa na smyczy lub puszczenie go bez kagańca-grzywna ta wynosi 250 złotych. Za inne wykroczenia związane z psami tj. nie sprzątanie po psie lub niepoddanie go obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie- mandat karny wynosić będzie od 20-500 złotych. Kontrole osiedli prowadzone będą o różnych porach dnia, a w szczególności nad ranem i pod wieczór kiedy właściciele wyprowadzają psy na spacer. Stąd Straż Miejska apeluje do właścicieli psów aby stosowali się do obwiązujących przepisów prawnych  i nie zmuszali funkcjonariuszy do sięgania po bloczek mandatowy. Strażnicy apelują również do osób które są świadkami nie przestrzegania obwiązującego prawa przez właścicieli psów,  aby zwracali im uwagę  że maja po nich sprzątać, a w przypadku zignorowania  upomnienia  informować  dyżurnego Straży Miejskiej tel (58)677-70-40 lub alarmowy 986.. „Żółta kartka" to również  vademecum właściciela psa. Tam dowie się on  o wszystkich  obowiązkach spoczywających na nim  w związku z posiadanym zwierzęciem .Ale to nie jedyna forma walki z opornymi właścicielami czworonogów.

Dystrybutory z zestawami higienicznymi

W miesiącu kwietniu na terenie miasta Wejherowa  zamontowanych zostanie 30 kaset- naściennych dystrybutorów higienicznych,  w których znajdować się będzie zestaw do sprzątania psich odchodów. Na początek  Miasto zakupi też 4000 szt. zestawów higienicznych.  Całość  zadania pochłonie 8 000 złotych. Kaseta taka przystosowana  jest do montowania na ścianie na zewnątrz budynku lub do słupka. Mieści ona do 30. zestawów higienicznych. Umożliwi  to osobie wychodzącej na spacer z psem, pobranie zestawu, dzięki któremu w łatwy i estetyczny sposób  posprząta odchody po swoim zwierzęciu. Papierowa torebka z kartonową łopatą ulega naturalnemu rozkładowi zdecydowanie szybciej niż torebki foliowe. Wykorzystany zestaw higieniczny będzie można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Podobne kasety na swoich osiedlach powinny montować spółdzielnie  i wspólnoty mieszkaniowe. Być może tym sposobem uda się skutecznie zwalczyć istniejący od zawsze problem sprzątania odchodów po psach.

Z. Hinca

SM Wejherowo

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020