Bezpieczne dziecko w sieci!

Wtorek, 9 Czerwiec 2015
Małe Trójmiasto

Dzieci są grupą społeczną, która masowo korzysta ze wszelkich udogodnień oferowanych prze Internet. Filmy, portale społecznościowe, maile i inne to media opanowane przez nieletnich.

Warto jednak pamiętać, że ogólnoświatowa sieć www niesie ze sobą nie tylko wiedzę i nowe kontakty, ale także niebezpieczeństwa.

Oto 10 rad dla rodziców, które pomogą zabezpieczyć pociechę przed negatywnym wpływem płynącym z Internetu.

1. Wspólnie z dzieckiem odkrywaj Internet. Pokaż mu ciekawe strony, na których znajdzie odpowiednie dla niego treści. Możecie zrobić listę przyjaznych stron, które młody internauta będzie mógł samodzielnie oglądać w przyszłości w ten sposób sprawisz, że Twoje dziecko będzie bezpieczne w sieci.

2. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat  różnorodnych zagrożeń, które czekają na niego w internecie. Dobrze jest pokazać, że w sieci nie wszyscy są tymi, za których się podają. Warto wskazać, że także nie wszystko, co wiedzą i co czytają, jest prawdą. Dobrze jest także wspomnieć, że w sieci mogą trafić na ludzi, którzy chcą im zrobić krzywdę. Warto wskazać także kilka sposobów, jak unikać zagrożeń czających się w Internecie.

3. Spotkania z przyjaciółmi poznanymi w sieci także mogą wiązać się z szeregiem zagrożeń. Swoją pociechę należy szczególnie uczulić, aby na każde pierwsze spotkanie w „realu” z przyjacielem z sieci otrzymało zgodę rodziców/opiekunów. Co więcej, trzeba uczulić pociechę na to, że pierwszy kontakt musi zawsze odbywać się w towarzystwie osób dorosłych (najlepiej opiekunów lub rodziców) lub przyjaciół.

4. Prywatne dane – naucz dziecko nie dzielić się zbyt pochopnie swoimi danymi prywatnymi. Warto nauczyć swoją pociechę, że może podać takie informacje po uzyskaniu zgody rodziców. Uświadom dziecku, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z podania swoich danych osobowych osobom przypadkowym. Bezpieczny dom to także ujawnianie danych wyłącznie osobom wiaryogodnym.

5. Nie wszystko złoto, co się świeci – tak też jest w sieci. Warto tę prawdę przekazać dziecku i uświadomić, że nie wszystko w Internecie jest zgodne z prawdą. Co więcej, wszelkie informacje zdobyte w necie warto sprawdzić i zweryfikować w innych źródłach – np. książkach, słownikach czy encyklopediach.

6. Strony adresowane dla dorosłych nie są przeznaczone dla dzieci. Warto zabezpieczyć swój komputer i zainstalować na nim specjalne oprogramowanie, które zablokuje dostęp do treści niepożądanych. Nie warto jednak krzyczeć, kiedy maluch przez przypadek do nich dotrze. Lepiej reagować spokojnie i dać dziecku do zrozumienia, że o wszystkich niepokojących go rzeczach i sprawach może Ci powiedzieć. Budując zaufanie sprawisz, że Twoje dziecko będzie bardziej bezpieczne i skore do wspólnego rozwiązywania problemów.

7. Wszystkie nielegalne i szkodliwe treści, które znajdziesz w sieci warto zgłaszać na policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie (www.dyzurnet.pl). Dotyczy to szczególnie pornografii dziecięcej. 

8. Netykieta – sposób na prawidłowe zachowanie w sieci. Warto zapoznać dziecko z zasadami kodeksu dobrego zachowania w Internecie, które są podobne do zasad dobrego wychowania. Pełen wykaz znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl . 

9. Warto znać internetowy świat Twoje dziecka – strony, jakie odwiedza, wirtualnych przyjaciół, czy sposoby zachowania. Warto także ustalić zasady korzystania z sieci oraz wskazać sposoby reagowania na trudne sytuacje. Pomóż dziecku je rozwiązać.

10. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, miejscem spotkań i rozwoju więzi społecznych. Pozwól dziecku na uczestniczenie w tym bogatym świecie. Zadbaj jedynie, aby rozrywka i kontakty odbywały się w sposób, który zagwarantuje bezpieczeństwo dziecka w domu. 

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020