Czeka nas rewolucja

Piątek, 22 Czerwiec 2012
Wejherowo

Rozmowa z Wojciechem Kozłowskim, doradcą Zakładu Usług Komunalnych na temat zmian w gospodarce odpadami.

- Co czeka mieszkańców w najbliższych miesiącach?

- Zgodnie z nową ustawą, w przyszłym roku mieszkańcy domów jednorodzinnych, podobnie jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, nie będą sami zamawiali wywozu śmieci i płacili za to wybranej przez siebie firmie. Ustawodawca nakazał urzędom wybór firmy lub firm do obsługi wszystkich mieszkańców, którzy będą za to płacili opłatę do kasy miasta wg stawki określonej w uchwale Rady Miasta.

Z praktycznego punktu widzenia mieszkańcy lub zarządca budynku będą zobowiązani wypełnić deklarację do naliczenia opłaty i uiścić ją do urzędu. Dużo bardziej skomplikowana jest sytuacja Urzędu Miejskiego i Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie.

- Jakie problemy są do rozwiązania? Jakie zadania stoją przed urzędnikami?

- Należy od podstaw wymyśleć i wdrożyć do połowy 2013 roku zupełnie nowy, powszechny system zbiórki odpadów i naliczana opłaty. Dotychczas nie ma w tym zakresie doświadczeń, gdyż obecnie system jest przecież zupełnie inny. Konieczne jest przygotowanie szeregu uchwał Rady Miasta i innych dokumentów oraz działań, co nie jest wcale proste zważywszy, że nowa ustawa to prawdziwy bubel prawny.

W powszechnej opinii jej przepisy są bardzo niejasne, pisane na przysłowiowym "kolanie", niepowiązane z innymi ustawami i nawet - być może - sprzeczne z konstytucją, jak twierdzą niektórzy eksperci. Urząd musi ponadto ogłosić przetarg na zbiórkę odpadów w całym Wejherowie, a w tym celu trzeba np. "policzyć" wszystkie śmieci w mieście, a nawet znać ich skład, gdyż ma to wpływ na cenę wywozu. Tego dotychczas nikt nie robił w takim zakresie.

- A co się stanie w samym ZUK-u?

- Zakład przygotowuje się do gruntownej reorganizacji, gdyż nie może nawet,
w takim kształcie jak działa obecnie, stanąć do wspomnianego przetargu na zbiórkę odpadów w Wejherowie. Zabraniają tego przepisy. Proszę pamiętać, że ZUK to dość duża firma, zatrudniająca prawie 130 osób, o zróżnicowanej działalności, a wywóz śmieci to jedynie część aktywności. Obecnie należy to na nowo zorganizować. Należy wykorzystać w tej nowej sytuacji wieloletnie doświadczenie i duży potencjał ZUK-u i utrzymać zatrudnienie.

Zatem zarówno w wymiarze miejskim, jak i zakładowym czeka nas prawdziwa rewolucja "śmieciowa". Chcemy, aby odbyło się to bez problemów dla mieszkańców i pracowników ZUK. Dlatego trzeba się do tego solidnie przygotować. To najważniejsze zadanie jakim się zajmuję, jako doradca.

- Jak długo trwają te przygotowania?

Pracujemy nad tym już od zeszłego roku, analizujemy różne warianty organizacyjne i możliwości prawne. Myślę, że pierwsze konkretne decyzje zostaną zaproponowane Radzie Miasta w najbliższym czasie.

- Dziękuję za rozmowę.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020