Czy przedszkolak może korzystać z komputera?

Poniedziałek, 18 Kwiecień 2016
Wejherowo

Czy kilkuletnie dziecko może korzystać z komputera? Czy powinno grać w gry i surfować w sieci? Jak ochronić je przed zagrożeniami, które czyhają na nie w Internecie? Podpowiadamy, jak świadomie i rozsądnie wprowadzić malucha w wirtualny świat.

Komputer pod kontrolą

Dziś, nawet nieczytające dzieci doskonale radzą sobie z obsługą komputera. Wiek przedszkolny to doskonały czas na zapoznanie malucha z nowymi technologiami. Rodzice powinni pokazać dziecku, jak działa komputer i Internet oraz jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z jego użytkowaniem. Czas przed monitorem opiekun powinien spędzać wspólnie z dzieckiem, okazując mu zainteresowanie. Warto, aby wskazał przedszkolakowi bezpieczne strony z grami edukacyjnymi oraz bajkami odpowiednimi do jego wieku. Należy także uczulić potomka na to, że w Internecie nie należy podawać swoich danych osobowych i wytłumaczyć, że nie wolno kontaktować się z obcymi.

- Gry komputerowe i korzystanie z nowych technologii to temat często poruszany przez przedszkolaki. Dobrze, jeśli rodzice zapoznają malucha z nowymi technologiami, dostosowując przekazywane informacje do jego wieku i potrzeb. – tłumaczy Joanna Kos, dyrektorka przedszkola Mapeciaki w Wejherowie – Dzięki temu pociecha już od najmłodszych lat nauczy się odpowiedzialnie korzystać z komputera oraz Internetu i nie będzie czuła się wykluczona z rozmów z rówieśnikami.

Ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem?

Ważne, aby przed monitorem nie były sadzane dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Maksymalny czas codziennej zabawy przed komputerem dla przedszkolaka to nie więcej niż 30 minut. Taki okres pozytywnie wpłynie na rozwój intelektualny dziecka. Natomiast przed telewizorem maluch nie powinien spędzać więcej niż godzinę dziennie. Ważne przy tym, aby pamiętać, że nowe technologie nie mogą stać się substytutem aktywności. Dziecko powinno spędzać dużo czasu na dworze. Warto też zapisać je na zajęcia dodatkowe (szczególnie sportowe), które pozwolą rozładować energię i rozwinąć jego zainteresowania.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020