Czym się kierować kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Wtorek, 17 Listopad 2015

Kupno mieszkania to poważna inwestycja, często decyzja na całe życie, dlatego warto podejmować ją rozważnie i roztropnie. Na co zwracać uwagę, by potem jej nie żałować? Jak przygotować się do oglądania mieszkań? Jak ustrzec się przed niedopatrzeniami, które mogą nam uprzykrzyć życie w przyszłości?

Najważniejsze kwestie

Oczywiste jest to, że musimy brać pod uwagę posiadany przez nas budżet, dlatego nie warto porywać się na mieszkania, które są poza naszymi możliwościami finansowymi. Z budżetem koreluje również lokalizacja. Nie powinna ona być czynnikiem decydującym, czasem warto więcej czasu spędzić w korku niż wracać szybko do mieszkania, które jest blisko, ale które nie zachwyca. Można jednak przejść się po okolicy, poznać najbliższe otoczenie, szczególnie, gdy mamy małe dzieci lub planujemy ich pojawienie się na świecie.

Przede wszystkim zwróć uwagę na cały budynek, na jego wiek, stan, styl budowy, system zarządzania. Sprawdź stan klatki schodowej, windy, piwnic, parkingu i placu przed budynkiem. Gdy powyższe kwestie są już sprawdzone, można przejść do szczegółowych oględzin mieszkania.

Pierwszą kwestią jest metraż. Musi być on dopasowany do modelu rodziny, w której żyjemy lub którą planujemy założyć. Do metrażu należy podejść bardzo roztropnie, ponieważ każdy dodatkowy metr kwadratowy, to większy wydatek. Druga kwestia, to liczba pomieszczeń. Metraż może być duży, jednak samych pomieszczeń może być niewiele. Szukajmy takich przestrzeni, które będą funkcjonalne i łatwo da się je podzielić na strefę dzienną i nocną. Zwróćmy uwagę na układ pomieszczeń, na ich kształt, czy są łatwe do zagospodarowania czy może ustawienie tam mebli będzie ogromnym wyzwaniem.

Jeśli jest to możliwe, zawsze umawiaj się na oględziny w ciągu dnia. Przy świetle dziennym więcej można dostrzec. Obejrzyj dokładnie wszystkie pomieszczenia, oceń ich stan. Szczególną uwagę zwróć na sprzęty i armaturę, których nie zamierzasz wymieniać. Remont łazienki i kuchni to zawsze największy wydatek, dlatego sprawdź czy te pomieszczenia w takim stanie, w jakim są obecnie nadają się do użytkowania. Zwróć uwagę czy mieszkanie jest na tyle funkcjonalne i elastyczne, by w razie czego można było dokonać w nim dodatkowych zmian w przyszłości (np. przy pojawieniu się kolejnego dziecka).

I najważniejsza kwestia – nie bój się pytań. Najlepiej przygotuj sobie listę interesujących cię kwestii przed wybraniem się na oględziny i pytaj o wszystko, co się na niej znajduje. Jeśli interesuje Ciebie wynajem lub sprzedaż, sprawdź koniecznie apartamenty świnoujście – profesjonalne zdjęcia, największy zasięg reklamowy, wysoka skuteczność.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020