Jak chwalić przedszkolaka?

Sobota, 13 Sierpień 2016
Wejherowo

Rodzice wspierają dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Dzięki temu uczą się one nowych umiejętności i mogą czuć się szczęśliwe. Bardzo ważne dla ich rozwoju stają się pochwały, które pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości. Czy wiesz jak chwalić dziecko?

Czy chwalenie psuje dzieci?

Wielu rodziców uważa, że chwalenie dziecka może źle wpłynąć na jego wychowanie, przez co starają się ograniczyć liczbę słów zachwytu. Okazuje się, że uzasadnione pochwały, wygłaszane w odpowiednim czasie, są bardzo ważne dla rozwoju i edukacji dziecka. Ważne, aby to co mówimy było wiarygodne, a opiekun zawsze nagradzał dobre zachowania. Dziecko jest inteligentne i wrażliwe, przez co wyczuje, kiedy słowa będą wypowiadane nieszczerze. Chwaląc zbyt mało lub zbyt dużo łatwo można zawieść zaufanie pociechy.

- Lepiej niż słowami „Brawo!” i „Świetnie!” jest chwalić dziecko opisowymi pochwałami. – tłumaczy Joanna Kos ze sportowego przedszkola Mapeciaki w Wejherowie – Jak chwalić dziecko? Jeśli przedszkolak pomógł w nakrywaniu stołu, warto powiedzieć „Widzę, że świetne poradziłeś sobie z nakryciem do stołu. Cieszę się, bo teraz będę mieć mniej pracy”.

Zrobiłeś to świetnie, ale…

Chwalenie nie jest proste. Trudno jest na co dzień wygłaszać komunikaty, które osiągną oczekiwany skutek. Rodzice, często burzą efekt pochwały. Może stać się to choćby wtedy, gdy jedno dziecko jest chwalone kosztem drugiego np. „Narysowałaś to tak ładnie. Robisz to o wiele lepiej niż twoja siostra”. Takimi słowami można bardzo ławo popsuć rodzinne relacje.

Źle działa także porównywanie dzieci do osób, które niekoniecznie powinny być dla nich wzorem. Trzeba pamiętać, że osoba stawiana za przykład łatwo może stać się idolem malucha, przez co pociecha będzie kopiowała jej wszystkie zachowania. Rodzice nie powinni także wygłaszać pochwał niejednoznacznych, które implikują w sobie negatywne cechy dziecka np. „Ślicznie wybrałeś ubrania, ale one do siebie wcale nie pasują.” lub „Zobacz, jak się naprawdę postarasz, to umiesz zrobić to dobrze”.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020