Jak nie przegrzać noworodka?

Poniedziałek, 2 Styczeń 2017
Wejherowo

Młodzi rodzice są pełni obaw o zdrowie i dobre samopoczucie noworodka. Jedną z najczęściej spotykanych jest ta, czy dziecku jest ciepło. W strachu przed zachorowaniem opiekunowie często ubierają je zbyt grubo. Nie wiedzą jednak, że maluch o wiele łatwiej może przeziębić się z powodu przegrzania niż wychłodzenia.

Jaka temperatura powinna panować w domu, w którym mieszka noworodek?

Noworodek powinien przebywać w pomieszczeniu, w którym w ciągu dnia panuje temperatura ok. 20-22°C, a w nocy 18-20°C. Zbyt ciepło w pokoju, w którym śpi maluch, może powodować zaburzenia w wykształceniu się u niego prawidłowej termoregulacji ciała. Co więcej, przegrzanie może także negatywnie wpłynąć na jego odporność, sprawiając, że stanie się bardziej podatny na wpływ bakterii i wirusów.

Młodzi rodzice powinni pamiętać o tym, że rączki i stópki noworodka mogą być chłodne. Wszystko z uwagi na niedojrzały układ krążenia. To, czy dziecku jest ciepło, najlepiej sprawdzać dotykając karku lub plecków maluszka. – tłumaczy Arleta Urbańska-Kin, położna rodzinna z NZOZ Anatares w Wejherowie – Jeśli dziecko jest w tych miejscach spocone, oznacza to, że jest mu za ciepło. Jeśli zimne – należy je cieplej ubrać. – dodaje.

Jak odpowiednio ubierać dziecko?

Noworodek powinien być ubrany tak samo, jak osoby dorosłe przebywające w pomieszczeniu. Podobnie powinno przygotowywać się dziecko do wyjścia na spacer – wystarczy ubrać je tak, jak ubrani są opiekunowie. Ważna przy tym jest ochrona główki, ponieważ w tym miejscu maluch narażony jest na dużą utratę ciepła. To właśnie dlatego w sytuacjach wystawienia na zimno (np. po kąpieli czy w chłodniejsze dni podczas spacerów), dziecko powinno mieć zakładaną czapkę.

Częstym błędem popełnianym przez rodziców, jest ubieranie maluchowi o jedną warstwę odzieży więcej. – tłumaczy Eliza Słonko, położna rodzinna z NZOZ Antares w Wejherowie. – Warto zaznaczyć, że ekstremalne przegrzewanie dziecka może doprowadzić nawet do udaru cieplnego, podobnego do tego, który może zdarzyć się latem.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020