Jak rozmawiać z przedszkolakiem na trudne tematy?

Wtorek, 23 Luty 2016
Wejherowo

Nie należy unikać rozmów z dzieckiem na trudne tematy. Niewiedza często jest dla młodego człowieka źródłem lęku. Tym bardziej że kwestie, o których się nie mówi w dzieciństwie, często pozostają tabu także w dorosłości.

Mamo, a skąd się wziąłem?

Rodzice często boją się pytań dziecka o seks. Temat dla wielu z nich jest krępujący, a rozmawianie o współżyciu kojarzy im się z czymś niesmacznym, co nie powinno w żaden sposób dotrzeć do uszu potomstwa. Maluchowi pytającemu o to, skąd się wziął, zwykle wystarczy odpowiedzieć, że z miłości. Trzeba przy tym pamiętać, aby nigdy nie unikać rozmów na tak ważny temat ze starszym dzieckiem. Najlepiej potraktować kwestie seksualności zupełnie naturalnie – warto mówić przede wszystkim o miłości i czułości, jednak nie należy unikać przy tym także fizjologii.

Dlaczego ta pani nie może chodzić?

Dzieci potrafią zawstydzić pytaniami, które zadają w miejscach publicznych. Najtrudniejszymi z nich są te o odmienność. Jak najlepiej odpowiedzieć dziecku, aby nie urazić osoby z dysfunkcją? Specjaliści podpowiadają, aby traktować niepełnosprawność jak coś naturalnego. Jeśli przedszkolak spyta, dlaczego ktoś porusza się na wózku, należy zwyczajnie odpowiedzieć, że to dlatego, że ma chore nogi.

- Najważniejsze, aby dziecko zrozumiało, że dom to miejsce, w którym może swobodnie rozmawiać z rodzicami nawet na trudne tematy. To, jak pewne kwestie są traktowane w dzieciństwie, pozwala człowiekowi wyrobić światopogląd na całe życie – wyjaśnia Joanna Kos, dyrektorka przedszkola Mapeciaki w Wejherowie.

Tato, a czy ja kiedyś umrę?

Śmierć w XXI w. jest tematem tabu. Wielu z nas jej świadomość przytłacza, a uciekanie od myśli o przemijaniu pozwala odsunąć lęk na dalszy plan. Rozmów o umieraniu nie powinno się odsuwać. Najlepiej, choć to trudne, rozmawiać o nim wprost. Jeśli będziemy ukrywać przed dzieckiem rzeczywistość, odejście ulubionego zwierzątka lub kogoś znajomego może stać się dla przedszkolaka traumą, z którą nie będzie mógł sobie bardzo długo poradzić.

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020