Jak zadbać o czworonogi zimą?

Wtorek, 24 Styczeń 2017
Małe Trójmiasto

Ujemne temperatury, gołoledź i posypane solą chodniki to uroki polskiej zimy, z którymi musimy zmierzyć się nie tylko my, ale i nasi pupile. Psy, choć uwielbiają zabawy na śniegu, podczas spacerów często marzną prawie tak samo jak ludzie. Czy wiesz, jak ochronić czworonoga przed zimowymi zagrożeniami?

Czy Twój pies marznie?

Ochrony przed mrozem wymagają przede wszystkim psy gładkowłose, których sierść nie ma podszerstka, czyli warstwy zapewniającej im dodatkowe ciepło. Na mróz mniej odporne są również szczenięta, których organizm nie jest przygotowany na ekstremalne zmiany temperatur oraz psi seniorzy, a także czworonogi osłabione chorobą. Bardziej wrażliwe na wpływ ujemnych temperatur są także czworonogi na co dzień mało przebywające na świeżym powietrzu – na przykład te, które większość dnia spędzające w ciepłym mieszkaniu w bloku.

- Bardzo ważne, aby psy przebywające na mrozie były w ciągłym ruchu, który pozwoli im podnieść temperaturę ciała. Kwadrans intensywnego szaleństwa na śniegu będzie dla psa tak wartościowy jak długi spacer. – mówi Wiktor Radzimski, właściciel sklepu Zoomania w Centrum Handlowym Jantar w Wejherowie – Pamiętajmy także o tym, że utrzymanie stałej temperatury ciała sprawia, że pies traci więcej energii, a więc potrzebuje bardziej wartościowego pożywienia.– uzupełnia.

Sól jest niebezpieczna dla psich łap

Czy wiesz, że zimowe spacery po chodnikach mogą być szkodliwe dla psa? Wszystko przez sól, którą posypywane są chodniki. Delikatne łapy pupila są podatne na podrażnienia i otarcia. Tym bardziej, że często w ich zagłębienia dostaje się śnieg. Jest on wygryzany przez czworonoga, który przy okazji rani zębami kończyny. Dlatego zawsze przed wyjściem na mróz poduszki łap trzeba posmarować specjalnym kremem ochronnym, który wzmocni je i uchroni przed uszkodzeniami. Natomiast po powrocie do domu trzeba opłukać je w ciepłej wodzie, osuszyć ręcznikiem a zranione miejsce posmarować maścią przyspieszającą gojenie. 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020