Letnie warsztaty tańca współczesnego w Wejherowie

Poniedziałek, 6 Czerwiec 2016
Wejherowo

Wszystkie osoby zainteresowane pracą nad ciałem, wyrażaniem siebie i pokonywaniem własnych ograniczeń zapraszamy na warsztaty tańca współczesnego do Filharmonii Kaszubskiej.

Poprowadzą je światowej sławy tancerze: Katarzyna Ustowska, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Sopotu dla Młodych Twórców, oraz Łukasz Przytarski, który ukończył Rambert School of Ballet and Contemporary Dance w Londynie. Jako choreograf zdobył pierwszą nagrodę w programie TVP Kultura – Dolina Kreatywna za solo "Kontrabasen".

– Łukasz zaczynał jako młody chłopiec. Od pierwszych zajęć było widać, że posiada ogromny talent i niesamowitą osobowość – wspomina Przytarskiego Monika Leśko-Mikołajczyk, organizatorka warsztatów. – Obecnie pracuje w teatrach na całym świecie. Współpracował między innymi z Markiem Baldwinem i Hubertem Essakowem – dodaje.

Warsztaty skierowane są do osób w wieku od 7 do 28 lat. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwszą stanowić będą dzieci od 7 do 12 roku życia, a drugą młodzież i dorośli w wieku od 13 do 28 lat. 

Warsztaty będą trwały trzy dni, od 8 do 10 lipca. Obejmą zajęcia z tańca klasycznego – baletu, tańca współczesnego, kompozycji i improwizacji, a także pracy nad choreografią. Zakończą się pokazem na deskach sceny Filharmonii Kaszubskiej, w którym udział wezmą uczestnicy zajęć i osoby je prowadzące.

Na warsztaty można zapisywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16 u Joanny Bojke osobiście w pokoju 312 Filharmonii Kaszubskiej lub telefonicznie pod numerem: 672 27 75 (wew. 27). Koszt trzydniowych warsztatów wynosi 60 zł.

– Serdecznie zapraszam na warsztaty każdego, niezależnie od poziomu umiejętności tanecznych. Będzie to wyjątkowa okazja aby uczyć się świadomości własnego ciała pod okiem najlepszych – przekonuje organizatorka wydarzenia.

Jeśli ktoś nie może wziąć udział w warsztatach, zachęcamy do zapisania się do Teatru Ruchu „Mo-sHe” działającego w Filharmonii Kaszubskiej. Mogą do niego należeć nawet osoby nie potrafiące tańczyć. Monika Leśko-Mikołajczyk nie tworzy castingów dla tancerzy, ani nie pracuje tylko z osobami zdolnymi. Potrafi wprowadzić do swoich sztuk także tych, którzy nie czują rytmu, dbając przy tym, aby czuli się komfortowo.

Na zajęciach „Mo-sHe” mile widziani są przedstawicieli obu płci. Wskazuje na to między innymi nazwa jej teatru. Jej pierwszy człon to pierwsze litery imienia jego założycielki. Drugi człon, „sHe”, to sprytne połączenie dwóch angielskich zaimków osobowych. Przez zastosowanie wielkiej litery „H” w słowie „she” (ang: ona) prócz żeńskiego zaimka w nazwie teatru Leśko-Mikołajczyk, można także dopatrzeć się męskiego „he” (ang: on).

Członkowie grupy świetnie rozumieją się ze swoją mentorką, a ich reakcje stanowią najlepszą weryfikację pomysłów choreografki. – Kiedy przedstawiam swoją wizję spektaklu i ludzie słuchają mnie z wypiekami na twarzach, to wiem, że mówię o rzeczach interesujących, które warto zrealizować – mówi Leśko-Mikołajczyk, znana również jako „Madame Mo”. 

W przeszłości jej teatr związany był głównie z pięknym, lecz niestety zapomnianym Teatrem Garnizonowym na Oksywiu. W 2014 roku przeniósł się do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, w której wystawia spektakle i trenuje.

– Mimo że członkowie „Mo-sHe” trenują znacznie rzadziej, niż tancerze profesjonalni, ich spektakle wypadają świetnie. Gdyby nie ograniczenia typowe dla teatrów amatorskich, grupa Moniki mogłaby składać się z profesjonalistów – zauważa Karol Formela, twórca Teatru „Wybrzeżak”, w przeszłości współpracujący z Leśko-Mikołajczyk.

Teatr Ruchu „Mo-sHe” kojarzony jest głównie z ostatnim spektaklem „Ulotne”, przez co wielu sądzi, że jego przedstawienia są bardzo subtelne, podejmujące tematykę związaną z tym, co nietrwałe i trudno dostrzegalne. To nie do końca prawda. Monika Leśko-Mikołajczyk deklaruje wielką otwartość na inne stylistyki. Sztuki „Mo-sHe” bywają nie tylko eteryczne i nostalgiczne, ale także mroczne. Przykładem jest spektakl „Prośba o sen spokojny”. Widzowie uznali go za przygnębiający do tego stopnia, że sądzili, iż jego akcja miała miejsce w szpitalu psychiatrycznym, choć nie było to zamierzeniem autorki. Poza tym, scenografia niektórych sztuk Madame Mo jest utrzymana w ciemnej kolorystyce, a niektóre są bardzo kolorowe, jak na przykład „Bal fatalle”. Tym, czego Madame Mo nie realizuje, są dzieła komercyjne i te, w których szokowanie widza jest celem samym w sobie ponieważ najistotniejsze jest przesłanie przedstawienia.

Premiera nowej sztuki Teatru „Mo-sHe” planowana jest na koniec 2016 roku lub początek roku 2017. Ma to być spektakl bardzo dziwny i kolorowy – tylko tyle jest skłonna zdradzić Madame Mo. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać do premiery.

Zapisy do Teatru Ruchu „Mo-sHe” prowadzi Monika Leśko-Mikołajczyk pod numerem 501 174 059.

PLAN WARSZTATÓW TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020