Na co uważać przy zakupie mieszkania lub domu?

Środa, 15 Czerwiec 2016
Małe Trójmiasto

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja. Wiele osób obawia się nieprawidłowości, które mogą nastąpić w trakcie zawierania transakcji lub niemiłych niespodzianek już po podpisaniu umowy. O to, na co uważać przy nabywaniu domu lub mieszkania, zapytaliśmy specjalistę – Tomasza Szymkowiaka, prezesa spółki HZDK.

Jak sprawdzić czy nieruchomość obciążona jest hipoteką?

O tym, czy dom lub mieszkanie są okredytowane można przekonać się, zaglądając do księgi wieczystej. W dziale IV znajdują się informacje o wysokości zadłużenia oraz dane banku, który udzielił pożyczki.

Czy można bezpiecznie kupić nieruchomość z kredytem?

Tak, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze, aby zadbać o to, by po dokonaniu transakcji hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej. Jeśli tego nie dopilnujemy, bank może w przyszłości pociągnąć nabywcę do uregulowania długu poprzedniego właściciela. Ważne, aby pieniędzy przeznaczonych na kredyt nie przelewać na konto sprzedającego. Lepiej, aby podczas podpisywania aktu notarialnego zbywca okazał zaświadczenie z banku, z danymi konta, na które będzie trzeba wpłacić należność. Sytuacja komplikuje się nieco w przypadku kredytów walutowych…

W takim razie czy należy bać się zadłużenia w obcej walucie?

Z pewnością trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zakup nieruchomości z kredytem walutowym może stać się nieco większym problemem. Wysokość zadłużenia zmienia się wraz z wahaniami cen walut. W takim przypadku saldo należy określić z dużą nadwyżką, która uwzględni ewentualny skok kursu. Odpowiednia kwota przelewana jest wtedy na konto banku, a nadwyżka zaraz po dokonaniu spłaty, wraca do sprzedającego.

W jaki sposób zakup okredytowanej nieruchomości można zabezpieczyć w akcie notarialnym?

Warto, aby zobowiązanie do wykreślenia hipoteki przez sprzedającego znalazło się już w akcie notarialnym. Po uregulowaniu należności zbywca powinien pobrać zaświadczenie z banku o spłaceniu zadłużenia oraz zgodę na wykreślenie hipoteki. Dokumenty te należy złożyć we właściwym sądzie. Formalności tych może dopełnić także nabywca – wystarczy, aby w akcie notarialnym znalazło się odpowiednie pełnomocnictwo.

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020