Nie tylko benzyna, olej też będzie po 5 zł

Wtorek, 8 Marzec 2011

W tym tygodniu na stacjach ceny sięgną rekordowych poziomów - twierdzą analitycy rynku paliw. - Hurtowe podwyżki cen benzyny i oleju napędowego z ubiegłego tygodnia z pewnością uwidocznią się w najbliższych dniach na dystrybutorach. Podwyżka wyniesie ok. 5-10 gr na litrze - mówi Urszula Cieślak, analityk biura Reflex.

A to oznacza, że cena 5 zł za litr benzyny pojawi się na znacznie większej niż do tej pory liczbie stacji, na wielu z nich barierę 5 zł pokona też olej napędowy. - Już obecnie cenę 5 zł/l benzyny można spotkać na licznych stacjach, zwłaszcza w województwach opolskim, lubuskim czy warmińsko-mazurskim. Teraz można powiedzieć, że stanie się bardziej powszechna - mówi Cieślak. Podwyżki są raczej pewne, bo na stacjach nie mają już z czego ciąć marż. - Marże są minimalne, średnio wynoszą 6-10 gr na litrze, a na niektórych stacjach są zerowe, bo właściciele nie chcieli odstraszyć klientów - mówi. Dla porównania: w styczniu marże wynosiły 27 gr/l, a w ubiegłym roku ponad 30 groszy.

Rafinerie podnoszą ceny, zasłaniając się rosnącymi notowaniami ropy na światowych giełdach. Niestety, w ostatnich dniach ropa wciąż drożeje. Wczoraj w Londynie za baryłkę ropy brendt trzeba było zapłacić nawet ponad 117 dol. Coraz więcej pojawia się wypowiedzi, że ropa może przebić rekordowe notowania z 2008 r., kiedy to za baryłkę trzeba było płacić nawet ponad 147 dol. - Jeśli rozruchy w Libii przekształcą się w wojnę domową lub międzynarodowy konflikt regionalny, ropa może zdrożeć do 200 dol. - taką prognozę przedstawił wczoraj Niall Ferguson, historyk ekonomii z Uniwersytetu Harvarda. A taka cena groziłaby powrotem kryzysu na świecie.

Piotr Kuczyński, analityk Xelionu, mówi, że trudno dziś przewidzieć rozwój sytuacji.

- Wszystko zależy od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jeżeli zamieszki obejmą Arabię Saudyjską, choć to wydaje się mało prawdopodobne, to możliwe, że cena ropy przekroczy 150 dol. za baryłkę. Jeżeli zaś sytuacja w Libii się unormuje, to notowania ropy szybko spadną o 15-20 proc. - powiedział Piotr Kuczyński.

Wiele wyjaśni się 11 marca - na ten dzień rebelianci z krajów arabskich wyznaczyli "dzień gniewu", zachęcając do demonstracji na ulicach.

 

Joanna Pieńczykowska

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020