Polacy czują się bezpiecznie

Piątek, 3 Czerwiec 2011

75 proc. Polaków uznaje swój kraj za bezpieczny, 88 proc. uznaje za takie swoje miejsce zamieszkania, 61 proc. nie obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa - takie wyniki, najlepsze od lat, przynosi badanie opinii publicznej przeprowadzone przez CBOS w kwietniu 2011 r.

W dniach 7-13 kwietnia 2011 roku ośrodek badania opinii publicznej CBOS przeprowadził diagnozowanie, które dotyczyło między innymi poczucia bezpieczeństwa, zarówno w skali kraju, jak i w okolicy miejsca zamieszkania. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków (N=1192).

Wyniki badania wskazują, że większość Polaków uznaje swój kraj za bezpieczny (75 %). Jest to najlepszy wynik od marca 1987 roku, kiedy po raz pierwszy zadano to pytanie. Przeciwnego zdania jest co piąty badany.

Uczestników badania zapytano również o ich obawy o to, że ktoś z ich bliskich może stać się ofiarą przestępstwa. O bezpieczeństwo swoich bliskich niepokoi się co drugi badany, a więc mniej niż było to w zeszłym roku.

Na koniec ankietowanym przedstawiono cztery przestępstwa pospolite i zapytano, czy w ciągu ostatnich pięciu lat padli ofiarą któregoś z nich. Odpowiedzi badanych na to pytanie są zbliżone do zeszłorocznych. Wyniki wskazują, że ponad 3/4 osób (76%) nie dotknęło żadne z wymienionych przestępstw. Niemal co piątemu Polakowi (18%) coś ukradziono, a co jedenastemu (9%) włamano się do domu, mieszkania lub innej własności. Odsetki wskazań na pozostałe przestępstwa są niższe .

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020