Przetarg w Wejherowie rozstrzygnięty! Agora przegrała

Piątek, 21 Czerwiec 2013
Wejherowo

Odpady od wszystkich mieszkańców Wejherowa w nowym systemie po 1 lipca br.  będzie odbierał Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie Sp. z o.o., który wygrał przetarg ogłoszony przez Urząd Miejski. ZUK przedstawił najtańszą ofertę, a zatem wybór tej firmy oznacza niższe opłaty za wywóz śmieci ze strony mieszkańców miasta.

Konkurent  Zakładu Usług Komunalnych w tym przetargu - konsorcjum firm z PW Agora Sp. z o.o. z Wejherowa, jako liderem, które było droższe, złożyło odwołanie od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie (KIO), żądając odrzucenia oferty ZUK i wybrania swojej.

Oddalone zarzuty

Agora twierdziła, że oferta ZUK zawierała błędy formalne. W zeszłym tygodniu KIO oddaliła wszystkie zarzuty konsorcjum na czele z Agorą pod adresem ZUK i tym samym Urząd Miasta mógł zawrzeć umowę ze spółką.

Można powiedzieć, że wygrali mieszkańcy, gdyż po pierwsze budżet miasta, więc w konsekwencji wszyscy mieszkańcy, zapłacą mniej za odbiór śmieci, a po drugie nowy system wejdzie w Wejherowie w życie od 1 lipca, tak jak przewidują przepisy.

Nie powtórzy się więc sytuacja, jaka ma miejsce w Warszawie, gdzie w wyniku orzeczenia KIO, trzeba powtórzyć przetarg i system nie wejdzie w życie, a w mieście zrobił się duży bałagan. W Wejherowie urzędnicy przeprowadzili wszystkie procedury poprawnie i zgodnie z prawem, co potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza.

Agora przegrała po raz drugi

To już drugi przetarg w Wejherowie, który w ostatnim czasie przegrała Agora, gdyż była za droga w stosunku do ZUK. W marcu br. Agora przegrała przetarg na "Odbiór i wywóz odpadów komunalnych z posesji zarządzanych przez Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych na terenie miasta Wejherowa i Gościcina, opróżnianie koszy ulicznych na terenie miasta Wejherowa, uzupełnianie dystrybutorów w zestawy higieniczne do zbierania psich odchodów oraz użyczenie pojemników i kontenerów przeznaczonych do składowania odpadów komunalnych na tych posesjach, a także wywóz  nieczystości płynnych z szamb usytuowanych na terenie miasta Wejherowa". Wtedy Agora była o ponad 20 procent droższa od ZUK, co oznacza, że o tyle więcej mogliby zapłacić lokatorzy za odbiór śmieci i szamb. Agora protestowała wtedy przeciwko wyborowi  zakładu komunalnego, skarżąc się, że jest zbyt tani.

Kto miał rację?

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że nieco wcześniej, bo w styczniu b.r. wejherowski ZUK stał się przedmiotem niewybrednych ataków i pomówień. Zarzucano mu m.in. że jest droższy od Agory i mieszkańcy muszą płacić więcej, a urzędnicy, a nawet radni temu sprzyjają.

W napastliwych publikacjach ukazały się wtedy materiały udostępnione przez Agorę. Potem dołączyła się do tego opozycja w Radzie Miasta, czyli Platforma Obywatelska.

Życie zweryfikowało te - jak się dziś okazuje - brednie. W dwóch przetargach w Wejherowie ZUK jest tańszy i mieszkańcy zapłacą mniej.

Atak i nieprawdziwe oskarżenia pod adresem ZUK-u, WZNK, Urzędu Miejskiego i radnych okazały się tylko biznesowo-polityczną rozgrywką.

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020