Rozbudź w dziecku zainteresowanie książkami
O tym, że czytanie jest dobre dla mózgu, nikogo nie trzeba przekonywać. Rozwija myślenie i język, rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, pozwala odpocząć i przede wszystkim sprawia przyjemność. Jak wyrobić w dziecku pasję czytelniczą?
Czytanie stymuluje rozwój mózgu
Lektura pobudza wiele struktur w mózgu i silnie stymuluje jego rozwój. Są to między innymi obszary odpowiedzialne za widzenie, mowę i przetwarzanie informacji. Najłatwiej czytanie opanować w dzieciństwie. Osoby, które nauczą się go po ukończeniu 12 roku życia, nigdy nie będą w tej umiejętności tak biegłe, jak ci którzy zdobyli ją we wcześniejszym dzieciństwie.
Warto czytać dziecku
Najważniejszym wzorem dla dziecka jest rodzic. Maluch bierze z niego przykład i chętnie naśladuje wszystkie zachowania. Dlatego najlepszą zachętą do czytania jest otoczenie dorosłych, którzy sami sięgają po książki dla przyjemności. Zamiłowanie do literatury w młodym człowieku z pewnością wspomoże także głośne czytanie. Czas spędzony przy wspólnej lekturze nie tylko wesprze rozwój dziecka, ale także pozwoli umocnić rodzinne więzi.
- Najważniejsze, aby czytanie nie było dla dziecka przymusem, tylko przyjemnością, dzięki której maluch staje się odkrywcą świata. Lektura powinna wciągać i ciekawić. Trzeba też pamiętać o szczególnej delikatności w procesie nauki – młodych ludzi można łatwo zniechęcić do niej krytyką lub złą oceną. – mówi Joanna Kos, dyrektor Przedszkola Mapeciaki w Wejherowie.
Kiedy maluch powinien nauczyć się czytać?
Kształtowanie podstawowej kompetencji czytania według ekspertów trwa około trzech lat. Zgodnie z zaleceniami pedagogiki Montessori powinno się ono odbywać między 3 a 6 rokiem życia. Zwolennicy metody Waldorfskiej zakładają, że lepiej rozpocząć je w wieku około 7 lat. W publicznych szkołach czytania uczy się w podobnym czasie. Niestety, młodzi ludzie często zniechęcani są do lektury przymusem i koniecznością przyswajania nudnych, obowiązkowych pozycji z kanonu.