Solarium może spowodować raka

Środa, 2 Grudzień 2009

Magda jest 22 letnią mieszkanką Rumi. Jej przygoda z opalaniem na solarium zaczęła się w już 7 lat temu, praktycznie po ukończeniu 15-tego roku życia chodziła na solarium regularnie. Obecnie jest po walce z czerniakiem skóry, wygranej ale i tak cały czas boji się jego nawrotów. Magda jest bardzo dobrą przyjaciółką naszego redakcyjnego kolegi, on nie prosił jej by opowiedziała swoją historie, to był jej pomysł. Powiedział, że może warto o tym napisać aby młode dziewczyny wiedziały do czego może doprowadzić nadmierne chodzenie na solarium.

Przygoda Magdy z solarium zaczęła się w wieku 15 lat. Postanowiła chodzi na solarium bo większość koleżanek chodziła. W jej kręgu znajomych był to codziennością, czymś całkowicie normalnym. Ani ona, ani jej koleżanki nie zdawały sobie sprawy jak bardzo może być to niebezpieczne.

Początkowo chodziła raz na dwa tygodnie na 15 minut. Po upływie kilku tygodni zaczynała chodzić coraz częściej. Po 3 miesiącach chodziła praktycznie co drugi dzień na 10-15 minut.

Po roku zaczął się jej horror ...

Pewnego dnia po wieczornej kąpieli, w trakcie balsamowanie ciała zauważyła kilka nowych pieprzyków, pod ramieniem, dość sporych i ciemnych. Przestraszona poszła zapytać się mama czy może je miała i wcześniej nie zauważyła. Mama potwierdziła jej obawy. Następnego dnie z samego rana udała się do znajomego dermatologa, zrobiła wszystkie potrzebne badanie i miała czekać na telefon.

Po kilku dniach telefon zadzwonił. Odebrała mama. Niestety okazało się to czego bała się najbardziej, miała czerniaka skóry.

Lekarz wyciął jej kilka najbardziej podejrzanych pieprzyków. Zaczęło się leczeni i walk z nowotworem. Po kilku miesięcznych zabiegach i długim leczenie udało się Magdzie tą walkę wygrać, lecz jak mówi jej lekarz przy nowotworach nigdy nie ma 100% pewności. Rak może wrócić nawet po kilku latach.

Obecnie Magda musi codziennie badać swoje ciało, czy nie ma nowych pieprzyków czy też jakiś podejrzanych  przebarwień  skóry.....

 

Pamiętajcie ...

Jeśli lubicie się opalać i korzystać z solarium, powinniście  kontrolować wielkość i kolor swoich pieprzyków. To może uratować wam życie. Pod wpływem promieni UV małe znamiona i pieprzyki mogą przekształcić się w groźne nowotwory.

Niepokojące zmiany wymagają natychmiastowej porady dermatologa lub nawet onkologa, to:

   * powiększenie się pieprzyka powyżej 5 mm,

   * uwypuklenia,

   * zmiana koloru, zwłaszcza na mlecznoczerwony lub szaroniebieski.

Naszej koleżance Magdzie udało się wygrać walkę , lecz obecnie żyje w codziennym strachu, że jej choroba wróci. Przedstawiliśmy tą historie na prośbę Magdy, która ma nadzieję, że po przeczytaniu jej, dziewczyny, które uczęszczają na solarium zbyt często pomyślą o skutkach.

Rak skóry to śmiertelna choroba. Pamiętajcie o tym...

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020