Sprawdź, czy kupujesz zadłużone mieszkanie
Wiele osób kupując nieruchomość zastanawia się, jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone. Poniżej kilka wskazówek, które powinny zasadniczo podnieść bezpieczeństwo planowanej transakcji.
Krok 1 – księga wieczysta
Pierwszym elementem wartym sprawdzenia jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Warto w niej sprawdzić, kto jest jej właścicielem (dział II). W dziale III dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich (np. dożywociem). Dział IV natomiast opisuje hipoteki ciążące na nieruchomości. W przypadku ksiąg wieczystych zakłada się domniemanie zgodności ze stanem faktycznym – co więcej, kupującego chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.
- W tym wypadku można posiłkować się Internetem. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można zweryfikować stan księgi wieczystej danej nieruchomości. Trzeba jedynie znać właściwy numer kw i bez wychodzenia z domu sprawdzisz aktualny stan prawny lokalu. – mówi Tomasz Szymkowiak, prezes HZDK Grupy Inwestycyjnej Sp. z o.o. .
Krok 2 - wydział ksiąg wieczystych
Dla uzyskania całkowitej pewności, że nieruchomość nie jest obciążona hipoteką oraz nie wpłynął wniosek o jej obciążenie, warto udać się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego dla danej miejscowości.
Krok 3 – gdy sprzedający jest osobą prawną
Kiedy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera warto sprawdzić stan jego finansów (biorąc pod uwagę bankructwa w tej branży w ostatniej dziesięciolatce, nie jest to zalecenie ponad miarę). Wystarczy poprosić przedsiębiorcę o zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i urzędu skarbowego. Te zaległości są dla kupujących szczególnie niebezpieczne, ponieważ ordynacja podatkowa zezwala na ściąganie zobowiązań z mienia dewelopera.
Co więcej, w Internecie z powodzeniem można sprawdzić sprawozdanie finansowe firmy, które zobrazuje jej aktualną sytuację.
Ostateczną formą zabezpieczenia się przed odpowiadaniem za długi dewelopera jest żądanie dokonania zapisów w umowie przedwstępnej kupna – sprzedaży, w ramach której deweloper oświadczy, że lokal nie jest obciążony żadnymi zaległościami.
Krok 4 – kupowanie nieruchomości na rynku wtórnym
Kupując nieruchomość na rynku wtórnym należy żądać od sprzedającego informacji o stanie zadłużenia lokalu. Zatem warto uzyskać zaświadczenie o uregulowaniu np.: podatku od nieruchomości, wszelkich mediów (woda, prąd, gaz, inne). Należy także sprawdzić, czy w mieszkaniu tym nikt inny nie jest zameldowany. Jeśli lokal nie posiada kw a sprzedający ma np. spółdzielcze prawo do lokalu własnościowego, to trzeba od niego wymagać także zaświadczenia od właściciela – czyli danej spółdzielni o tym, że lokal wolny jest od obciążeń (zadłużenia czy obciążeń komorniczych).