Sprawdź, czy kupujesz zadłużone mieszkanie

Poniedziałek, 21 Wrzesień 2015
Wejherowo

Wiele osób kupując nieruchomość zastanawia się, jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone. Poniżej kilka wskazówek, które powinny zasadniczo podnieść bezpieczeństwo planowanej transakcji.

Krok 1 – księga wieczysta

Pierwszym elementem wartym sprawdzenia jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Warto w niej sprawdzić, kto jest jej właścicielem (dział II). W dziale III dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich (np. dożywociem). Dział IV natomiast opisuje hipoteki ciążące na nieruchomości. W przypadku ksiąg wieczystych zakłada się domniemanie zgodności ze stanem faktycznym – co więcej, kupującego chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

- W tym wypadku można posiłkować się Internetem. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można zweryfikować stan księgi wieczystej danej nieruchomości. Trzeba jedynie znać właściwy numer kw i bez wychodzenia z domu sprawdzisz aktualny stan prawny lokalu. – mówi Tomasz Szymkowiak, prezes HZDK Grupy Inwestycyjnej Sp. z o.o. .

Krok 2  - wydział ksiąg wieczystych

Dla uzyskania całkowitej pewności, że nieruchomość nie jest obciążona hipoteką oraz nie wpłynął wniosek o jej obciążenie, warto udać się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego dla danej miejscowości.

Krok 3 – gdy sprzedający jest osobą prawną

Kiedy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera warto sprawdzić stan jego finansów (biorąc pod uwagę bankructwa w tej branży w ostatniej dziesięciolatce, nie jest to zalecenie ponad miarę). Wystarczy poprosić przedsiębiorcę o zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i urzędu skarbowego. Te zaległości są dla kupujących szczególnie niebezpieczne, ponieważ ordynacja podatkowa zezwala na ściąganie zobowiązań z mienia dewelopera.

Co więcej, w Internecie z powodzeniem można sprawdzić sprawozdanie finansowe firmy, które zobrazuje jej aktualną sytuację.

Ostateczną formą zabezpieczenia się przed odpowiadaniem za długi dewelopera jest żądanie dokonania zapisów w umowie przedwstępnej kupna – sprzedaży, w ramach której deweloper oświadczy, że lokal nie jest obciążony żadnymi zaległościami.

Krok 4 – kupowanie nieruchomości na rynku wtórnym

Kupując nieruchomość na rynku wtórnym należy żądać od sprzedającego informacji o stanie zadłużenia lokalu. Zatem warto uzyskać zaświadczenie o  uregulowaniu np.: podatku od nieruchomości, wszelkich mediów (woda, prąd, gaz, inne). Należy także sprawdzić, czy w mieszkaniu tym nikt inny nie jest zameldowany. Jeśli lokal nie posiada kw a sprzedający ma np. spółdzielcze prawo do lokalu własnościowego, to trzeba od niego wymagać także zaświadczenia od właściciela – czyli danej spółdzielni o tym, że lokal wolny jest od obciążeń (zadłużenia czy obciążeń komorniczych). 

 

Komentarze
Reklama
Gdynia
Wszytko za jedną kartę!

Wszytko za jedną kartę!

Środa, 9 Grudzień 2020
Reda
Spotkanie z Policją w Redzie

Spotkanie z Policją w Redzie

Wtorek, 4 Sierpień 2020
Utrudnienia na Reja w Redzie

Utrudnienia na Reja w Redzie

Wtorek, 5 Maj 2020